22 Mart 2004 | HÜRRİYET-OTO YAŞAM

 

 

 

Gençlerin gözüyle geleceğin otoları

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘‘Dünya Otomotiv Tasarım Yarışması’’ genç tasarımcıların, geleceğin otomobillerine bakışını ortaya koydu. Gelecek yıllarda otomobil dünyasına

yön verecek genç tasarımcıların çalışmaları, 2015 yılında sektörün geleceği nokta ile ilgili mesajlar da veriyor. Tasarımları beğenilen öğrencilere 140 bin dolarlık ödül verildi.

Üçüncüsü düzenlenen ‘Dünya Otomotiv Tasarım Yarışması’ geçtiğimiz hafta sonuçlandı. Belki de önümüzdeki yıllarda otomotiv sektörünün seyrini değiştirecek genç tasarımcılar, düzenlenen bu yarışmayla 2015 yılına bakışlarını ve önümüzdeki yıllarda sektörün geleceği noktayı ortaya koydular.

Sonuçları Uluslararası Kanada Otomobil Fuarı'nda açıklanan yarışmada, ‘En iyi tasarım’ın yanı sıra, ‘En iyi bilgisayar uygulama’, ‘En iyi tasarım okulu’ ve ‘En iyi teknoloji uygulama’ dallarında ödüller verildi. İngiliz Güzel Sanatlar Fakültesi Coventry School, verilen 8 ödülün en iyi tasarım okulu da dahil 4'ünü alırken, Çin Tsinghau Üniversitesi iki ödül aldı. Dünyanın en önemli ve en büyük tasarım okullarının katıldığı yarışmanın finallerine ise Çin, Brezilya, Japonya, Fransa, Kore, İngiltere, Galler, İtalya, İspanya, Hindistan, İsveç, Amerika ve Kanada'dan 20 okul ve bu okullardan 94 öğrenci kaldı. Yarışmayı kazanan öğrencileri 140 bin dolarlık ödül verildi.

Bu yılki yarışmada öğrencilerden, kendi ülkelerinde üretilen ve sevilen popüler bir aracın 2015 yılında yollarda olması muhtemel bir araca dönüştürülmesi istendi. Öğrencilerden 2015 yılının tasarımını yaparken geleceğe ilişkin gelişmeleri tahmin etmeleri ve yerel pazarın ihtiyaçları doğrultusunda bu projeleri gerçekleştirmeleri istendi. Ayrıca öğrencilerden yaşadıkları veya eğitim gördükleri ülkelerin üretim teknolojileri ve ihtiyaçlarını dikkate almaları gerektiği söylenildi.

Bu yıl öğrencilerin yaratıcı çözümleri, otomotiv tasarımı konusunda en önemli otoriteler, tarihçiler, akademisyenler, tasarım basını ve eski ve yeni tasarımcılardan oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Jüri, yarışmanın sponsoru olan 3 boyutlu grafik teknoloji şirketi Alias tarafından verilen tablet bilgisayarlar ile finallere kalan tasarımları bilgisayar üzerinden dijital olarak değerlendirdi.

Yarışmada birincilik ödülü olan 10 bin doları İngiltere Coventry Üniversitesinden Leon Comben aldı. Jüri Comben'in Land Rover S4 isimli tasarımını çok iyi düşünülmüş, mükemmel bir tasarım olarak nitelendirirken, İngiltere'nin en önemli otomobil markalarından biri olan Land Rover'ı çok iyi yansıttığı için birinci olarak seçtiklerini kaydetti. Jüri, ‘‘Tasarım yarım yüzyıllık Land Rover'ın her şeyini yansıtıyor’’açıklamasını yaptı.

Coventry Üniversitesi üçüncü sınıf öğrencisi olan Leon Comben, ödülü aldığını duyduğu zaman bir hafta buna inanamadığını belirterek, ‘‘Şu anda duygularımı anlatacak kelimeler bulamıyorum. Kendimi piyangoda büyük ikramiye kazanmış biri gibi hissediyorum’’dedi.

Yarışmada 5 bin dolar olan ikincilik ödülünü ise birinci olan Leon Comben'le aynı üniversitede okuyan Blake Cotterill kazandı. Cotterill ayrıca, Ballard Powers Systems'in ‘‘En iyi teknoloji uygulaması’’ ödülünü de aldı. Jüri, Cotterill'in tasarladığı 2015 yılının Londra'nın kırmızı çift katlı otobüsünü, ‘‘Tasarımı gerçeğine çok iyi bir şekilde uygun yapılmış. Şehir ulaşımının değişimini çok gerçekçi bir şekilde gösteriyor’’ şeklinde yorumladı.

2 bin 500 dolar olan üçüncülük ödülü ise Amerika'da bulunun Art Center College of Design'dan Won-Kyu Kang kazandı. Jüri Kang'in tasarımını Amerikanın simgelerinden biri olan Ford T'nin çok iyi yorumlanmış bir versiyonu olduğu şekilde yorumlayarak, ‘‘Tasarım yolda esnek bir kullanım imkanı veriyor. T modeli, çok kolay bir şekilde adapte edilebilecek sade ve evrensel bir konsept olmuş’’ değerlendirmesini yaptı.

Finale kalan 20 okul

Art Center College of Design (Pasadena, Amerika)
College for Creative Studies (Detroit, Amerika)
Coventry School of Art and Design (Coventry, İngiltere)
Creapole (Paris, Fransa)
Fundaco Armando Alvares Penteado (Brazilya)
Hong Ik Üniversitesi (Seul, Kore)
Humber College (Toronto, Kanada)
Istituto Europeo di Design (Torino, İtalya)
Istituto Europeo di Design (İspanya)
Musashino Güzel Sanatlar Üniversitesi (Tokyo, Japonya)
National Institute of Design (Hindistan)
Northumbria Üniversitesi (Newcastle, İngiltere)
School of Industrial Design, Swansea Institute (Galler)
Seul Teknoloji Üniversitesi (Seul, Kore)
Strate College Designers (Paris, Fransa)
Tokyo Zokei Üniversitesi (Tokyo, Japonya)
Tsinghua Üniversitesi Beijing, Çin)
Umea Institute of Design (Umea, İsveç)
Montreal Üniversitesi (Montreal, Kanada)
Tsukuba Üniversitesi (Tsukuba, Japonya)

En iyi bilgisayar kullananlara ödül

Diğer taraftan yarışmanın sponsoru olan ve 3 boyutlu grafik teknolojileri alanında dünyanın lider kuruluşu olan Alias şirketi, ‘‘En iyi bilgisayar uygulaması’’na sahip projeleri ödüllendirdi. 20'inci yaşını kutlayan Alias, birinci, ikinci ve üçüncü projeleri belirleyerek ödül verdi.

‘‘En iyi bilgisayar uygulama’’ birincilik ödülünü Hong-IK Üniversitesinden Seo Bum-Seok ve Ahn Kwang-Hoon kazandı. İkili birincilik ödülü olarak Alias'ın 72 bin dolar değerindeki AutoStudio programını kazandı. Jüri, ‘Swim and Run’ isimli projenin tüm tasarım aşamalarının (eskiz, fotoğraf ve çizim) çok iyi anlatıldığını ve ifade edildiğini belirterek, bilgisayar teknolojilerinin projede çok iyi kullanıldığını ifade etti.

İkincilik ödülünü Tsinghua Üniversitesi'nden Wang Xia-long alırken, Xia-long ‘Start’ isimli tasarımıyla 32 bin dolar değerinde program kazandı. Jüri, ikincilik ödülü için, güç ve tasarımın çok iyi bir şekilde dengelendiğini belirterek, bilgisayar programlarının çok iyi metodlarda uygulandığını belirtti.

Üçüncülük ödülünü ise yine Tsinghua Üniversitesi'nden Chen Xiao, Xu Zheng ve Yu Dan'dan oluşan bir öğrenci takımı kazandı. Jüri, ‘Desert Cruiser’ projesinin tasarımının gerçeğine fazla uymadığını belirterek, ‘‘Ancak projede bilgisayar mükemmel şekilde doğru kullanılmış’’dedi.

En iyi okul İngiliz Coventry

Protonu yakıt hücresi teknolojisinde kullanan dünyanın en önde gelen şirketi olan Ballard Power System tarafından yarışmada ayrıca ‘‘En iyi teknoloji uygulama’’ alanında ödül verildi. Ödülü, en iyi tasarım dalında ikinci olan Coventry Üniversitesi üçüncü sınıf öğrencisi Blake Cotterill aldı. IBM firmasının, ‘En iyim tasarım okulu’ ödülü ise Coventry Üniversitesine verildi. IBM, okulu Alias Studio programının kullanılabileceği bilgisayar ile donatacak.

Land Rover 2015'te herşeyi yapacak

Birincilik ödülünü Land Rover'ın S4 isimli 2015 yılı versiyonu aldı. 55 yıllık bir geçmişe sahip ünlü İngiliz firmanın 2015 yılındaki durumunu simgeleyen S4 isimli araç işlevselliği ile dikkat çekiyor. Sahip olduğu özellikler ile hem tarımsal, hem endüstriyel alanda kullanılabilinen, ayrıca istendiği takdirde konforlu bir aile aracı da olabilen Land Rover S4, sahip olduğu modüler sistemler ile birden fazla versiyona dönüşebiliyor. İç mekanı isteğe bağlı olarak değiştirilebilen araçta hibrid teknolojisi kullanılmış. Araç, Land Rover çizgisine çok yakın bulunduğu ve iyi tasarlandığı için birinci seçildi.

Çift katlı otobüsler hibritle çalışacak

Dünya Otomotiv Yarışmasında ikincilik ödülünü, Londra'nın ünlü kırmızı çift katlı otobüslerinin 2015 yılı versiyonunu simgeleyen proje aldı. Tasarımda eskisine sadık kalarak en son teknoloji ve yeniliklerin kullanıldığı geleceğin çift katlı otobüsü, hem ticari hem de turistlik amaçlı olarak tasarlanmış. Üstü camla kaplı olan ve gerektiği zaman açılarak turistik bir araç haline gelen otobüsün, içinde de bir çok yenilik görmek mümkün. Bisikletleri koymak için ayrı bir bölümün bulunduğu otobüste, yolcu koltukları da daha ergonomik ve işlevsel olarak geliştirilmiş. 2015 yılının bu otobüsünün en önemli özelliği ise sahip olduğu gücü. Bio-dizel elektrikli hibrid motorunun kullanıldığı otobüste, bu özelliği ile ‘En İyi Teknoloji Uygulaması’ ödülünü de kazandı.

Efsanevi Ford T yeniden canlandı

Yarışmada üçüncülük ödülünü Amerika'nın en önemli otomobil sembollerinden biri olan ve dünyada seri üretimi yapılan ilk otomobil özelliğini taşıyan Ford T'nin 2015 yılı için yeniden tasarlanan versiyonu aldı. Tamamen geleceği yansıtan M2V isimli bu otomobilin gerek içinde gerekse dışında bir çok yeni özellik görmek mümkün. 4 kişilik bir otomobil olan M2V, oturma sistemi ise oldukça sıra dışı. Bir önde iki ortada ve bir arkada bulunan koltuklarla farklı bir oturma düzeninin yer aldığı otomobilde, önde oturan sürücü araca açılan ön kapıdan biniyor. Aracın ön önemli özelliği ise arka tarafının açılarak bir Pick-Up'a dönüşmesinden kaynaklanıyor.
 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail