9 Ağustos 2004 | HÜRRİYET-OTO YAŞAM

 

 

 

Bu otomobil hayatımızı değiştirecek

Yapılan araştırmalar trafikteki araçların bir ya da iki kişi tarafından kullanıldığını ortaya koyuyor. Volvo da bu araştırma  sonuçlarından  yola   çıkarak,   trafik   sorununu

çözmek amacıyla iki kişilik bisiklete benzer yeni bir araç geliştirdi. Üretilmesi planlanan bu yeni otomobilinin tasarımcısı Doug Frasher, ‘‘Sony Walkman nasıl insanların müzik dinleme alışkanlığını değiştirdiyse, Tandem de otomobil düşüncesini değiştirecek’’ iddiasında...

 

Büyük şehirde yaşamanın en büyük zorluğu kuşkusuz trafik yoğunluğudur. Kime sorsanız yaşadığı şehirde en sevmediği şeyin saatlerce trafikte kalmak olduğunu söyler. Kuşkusuz bu sadece bizim sorunumuz değil... Dünyanın hemen hemen bütün metropollerinde aynı kabus yaşanır ve insanlar günlerinin büyük bir bölümünü yolda geçirmek zorunda kalır.

Otomotiv dünyası da son yıllarda bu sorunu aşmak için çalışıyor. Yapılan araştırmalarda trafikteki araçlarda çoğunlukla bir veya iki kişinin seyahat ettiği görülüyor. Yani dört beş kişilik araçlarda sadece bir kişi olunca trafikteki araç sayısı ona göre artıyor ve tıkanıklıklara sebep oluyor. Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre trafiğe çıkan araçların yüzde 77'sinde bir veya iki kişi yolculuk yaparken, yüzde 90'ı yolculuğu sadece sürücü ile yapıyor. Kuşkusuz bu istatistik İstanbul'da da aynı seviyelerde.

İsveçli otomobil şirketi Volvo da bu sorunu dikkate alarak, 1998 yılından bu yana üzerinde çalıştığı kent ulaşımı için çözüm olacak bir araç yarattı. İki kişilik bisiklet anlamına gelen 'Tandem' ismini verdiği konsept araç, arka arkaya iki kişinin oturabileceği bir iç yapıya sahip.

Kaliforniya'daki Volvo Monitoring and Concept Center tarafından tasarlanan ve 2010 yılından önce üretilmesi gündemde olan araç, trafik için yepyeni çözümler sunuyor. Tandem, geleneksel araçlara göre yüzde 50 daha dar bir ene sahip olmasıyla trafikte daha az yer kaplıyor. Diğer taraftan sadece iki kişilik olması da trafiğe çıkan araç sayısında bir azalma yaratabilecek.

Kent içi kısa mesafeler için çok uygun olan araç, ayrıca kalabalık ve hava kirliliği olan şehirler için önemli çözümler sunuyor. 20 kişiden oluşan tasarımcı, mühendis ve pazarlamacı tarafından geliştirilen Tandem şu anda bir motora sahip değil. Bunun sebebi de önümüzdeki 5 yıl içinde teknolojinin çok hızlı gelişeceği ve bu gelişmeye bağlı olarak en üst noktada motor kullanılmasından kaynaklanıyor.

Tandem'in tasarım direktörü Doug Frasher, yarattıkları aracın otomobil sahiplerinin bir otomobil ile herşeyi yapmak düşüncelerini değiştireceğini belirterek, 'İnsanlar nasıl farklı sosyal etkinliklere göre farklı kıyafet giyiyorsa, farklı nedenlere göre farklı otomobil sahibi olabilir' dedi. Frasher, 'Sony Walkman ile nasıl insanların dinleme alışkanlığını değiştirdiyse, Tandem de insanların otomobil hakkındaki düşüncesini değiştirecek' dedi.

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail