Tasarımcı

2 Şubat 2005 | HÜRRİYET-OTO YAŞAM

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Ünlü tasarımcılar kapışılıyor

 

Otomobil devleri satışlarda öne geçmek için son yıllarda ‘tasarıma’ büyük önem veriyor. İyi tasarımlar yapmak için bir taraftan bu alanda çalışan sayısını artıran firmalar diğer taraftan yüksek teknolojiye sahip tasarım stüdyoları için milyon dolarlar harcıyor. Ama en önemlisi yıldız tasarımcı transfer etmek için harcanan paralar futbolcu transferlerini aratmıyor.

 

Son 5 yıldır dünyada otomotiv sektörüne, 'tasarım' yani otomobillerin görünüşü yön veriyor. Kuşkusuz tasarım bir otomobil için her zaman en önemli kriterler arasında yer aldı. Ama, son yıllarda otomotiv firmaların üretim kalitesi ve mühendislik açısından birbirleriyle aynı seviyelere gelmeleriyle rekabette 'tasarım' bir numaraya taşındı.

Özellikle, Amerika'da yapılan araştırmalar bu gerçeği tüm çıplaklığı ile ortaya koyuyor. Amerika'da son 5 yılda otomobillerdeki kalite yüzde 24 oranında artarken, iyi ve kötü otomobillerin arasındaki uçurum neredeyse kapanmış durumda. 1998 yılında iyi ve kötü otomobiller karşılaştırıldığında aralarında 212 kusur veya noksan bulunurken, bugün bu sayı 53'e inmiş durumda. Yani artık otomobiller arasında kalite ve mühendislik olarak çok fazla farklılık bulunmuyor.

YILDIZ TASARIMCI TRANSFERİ

Bundan dolayı, otomobil devleri satışlarda öne geçmek için son yıllarda modellerinin tasarımlarının doğru olması için büyük çaba sarfediyorlar. Bunu sağlamak için de bir taraftan bu alanda çalışan sayısını artırırken, diğer taraftan yüksek teknolojiye sahip tasarım stüdyoları için milyon dolarlar harcıyorlar. Ama, en önemlisi yıldız tasarımcı transfer etmek için harcanan büyük paralar.

Bu açıdan son dönemin en önemli transferine, Volkswagen'in Mercedes-Benz'den transfer ettiği Murat Günak'ı gösterebiliriz. VW Grubu, Günak'ı transfer ederek sahip olduğu 7 markanın tasarımlarının başına getirdi. Günak bu transferi ile sektörde en fazla transfer olan tasarımcılardan biri oldu. Mercedes'ten Peugeot'ya, Peugeot'dan yeniden Mercedes'e geçen Günak, bir yıldan bu yana da VW Grubu'nun tasarımlarının başındaki isim olarak görev yapıyor. Diğer taraftan VW, Günak'ın dışında yine dünyanın en önemli otomobil tasarımcılarından biri olan Walter de Silva'yı da Alfa Romeo'dan transfer etti. General Motors da modellerinin Avrupa'da daha büyük satış rakamları yakalaması için Renault'un küçük ve orta sınıftaki araçlarının tasarım şefi olan Anne Asensio'yu transfer etti.

BÜTÇELERİ YÜZDE 50 ARTTI

Üst seviyede bir tasarım için kuşkusuz büyük paralar gerekiyor. Şirketlerin tasarım bütçeleri gizli tutulsada GM ve Ford gibi dev firmalarının 1990'lı yıllardan bugüne tasarım alanında yaptıkları harcamaları yüzde 50'den fazla artırıldığı ifade ediliyor. Otomotiv devleri yeni tasarım merkezleri oluşturmak konusunda da hızla yatırımlarına devam ediyorlar. Örnegin, PSA Peugeot Citroen grubu geçtiğimiz günlerde Paris dışında 130 milyon Euro yatırımla yeni bir tasarım merkezi kurdu ve Peugeot ve Citroen modellerinin tüm tasarım gelişmelerini bu merkeze taşıdı. Diğer taraftan Toyota şirketi, Japonya'da büyük para harcayarak tasarım merkezi kurarken, buna ek olarak Kaliforniya'dan Fransaya kadar bir çok yerde tasarım stüdyoları oluşturdu.

Günak'ın maaşı 1 milyon dolar

Dünyanın en büyük tasarımcıları olarak kabul edilen BMW Grubunun baş tasarımcısı Chris Bangle ve Volkswagen Grubunun baş tasarımcısı Murat Günak'ın aldığı ücretlerinin ise bugün futbol yıldızları ile yarıştığı iddia ediliyor. Bugün tasarımdan sorumlu kişiler otomotiv şirketlerinde başkandan sonra en fazla söze sahip kişiler olurken, aldıkları maaşlar da bu ölçüde artmış durumda. Uluslararası danışmanlık ve yönetim şirketi Booz Allen Hamilton'a göre Murat Günak ve Chris Bangle'nin aldıkları maaş ve primlerinin 1 milyon doların üzerinde olduğu ifade ediliyor. Peugeot’nun tasarım şefi iken yılda 500 bin dolar kazanan Günak, 7 yılda maaşını iki katından fazla artırmış oldu.
 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail