27 Eylül 2004 | SABAH

 

 

 

Fiat'a genç Türk imzası

Fiat, Mimar Sinan Üniversitesi öğrencisi Tamer Nakışçı'yı geleceğin otomobilini tasarlayan 20 kişilik ekibin arasına aldı.


21 yaşındaki Nakışçı, otomobil çizimleriyle Fiat'ın baş tasarımcısının dikkatini çekti. Milano'ya çağırılan genç, tüm dünyadan yaşıtlarıyla birlikte geleceğin otomobili için çalıştı. Tamer Nakışçı okulu bitince yeni bir elemeyle Fiat'ta profesyonel olarak çalışma imkânı bulabilecek. Nakışçı "Türk zekâsının ne demek olduğunu gösterdim" diye konuştu.

Okulda hazırladığı proje, Fiat'ın konsept baş tasarımcısı Salvatore Cacciatore'nin dikkatini çekince hayatı değişti. Milano'ya davet edilen Tamer Nakışçı, Fiat'ta on yıl sonraki vizyonu belirleyecek isimlerden biri.

Mimar Sinan Üniversitesi'nde 3. sınıfta okurken değişti hayatı Tamer Nakışçı'nın. Tüm dünyada genç yetenekler arayan Fiat'ın konsept baş tasarımcısı Salvatore Cacciatore tarafından Mimar Sinan Üniversitesi'nde keşfedilen Tamer Nakışçı, hazırladığı proje ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Geleceğin otomobillerini tasarladığı proje ile Fiat'tan staj teklifi alarak Milano'nun yolunu tutan Nakışçı, üç ay boyunca dünyanın çeşitli yerlerinden gelen 20 tasarımcıyla birlikte Fiat'ın Milano'da bulunan ADUS (Advanced Design University Staje) tasarım stüdyosunda firma için çalışmalar yaptı. Staj dönemini başarıyla tamamlayan genç tasarımcı 20 stajyer arasından sıyrılarak tekrar Fiat'a davet edildi. Nakışçı, bunu başaran ilk Türk tasarımcı. Staj sonrası yapılacak yeni bir elemeden sonra ise Fiat'ta profesyonel olabilecek.

FARKLI BAKIŞ AÇISI İSTİYORLAR


1982 doğumlu olan Nakışçı, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Tasarım bölümü 4. sınıf öğrencisi. Her erkek gibi onun da otomobillere doğal bir ilgisi var. Ancak okulda yaptığı tasarımlarda otomobil özel bir yer tutmuyor. Hatta işin ilginç tarafı Fiat tarafından kabul gören projesine kadar doğru dürüst bu konu hakkında bir çalışması bile olmamış. Ancak Nakışçı bunun kendisine avantaj getirdiğini düşünüyor. Nakışçı "Firma bu iş üstüne çok yoğunlaşan insanlar yerine, farklı bakış açısı olanları keşfetmek istiyor. Ben de projemde otomobili sadece bir yerden bir yere giden bir şey olarak düşündüğüm için ilginç geldim" diyor.

TÜRK ZEKASINI ANLADIM


Nakışçı, Fiat'a giden yolda hikâyesini şöyle anlatıyor: "Her dönem hazırladığımız projelerden biri olarak bu projeye hazırlandık. Endüstriyel tasarım bölümünden 50-60 kişi proje tasarladı. Jürinin değerlendirmesinden sonra hepimiz projemizden not aldık. Ancak bize bir hafta sonra hocalarımız Fiat'tan bazı kişilerin gelip projelerimize bakacaklarını ve sunum yapmaya hazır olmamızı söylediler. Ben de daha sonra 'Keşke daha iyi hazırlansaydım' dememek için tasarladığım otomobili bilgisayarda modelledim. Animasyonla da projemi destekledim." Bu hazırlığı, hem Fiat'ın tasarımcısı Cacciatore'nin hem de hocalarının beğenisini kazanan Nakışçı, Cacciatore'nin projesi için, "Avrupa kalitesinde bir iş. Umarım ileride daha iyi şeyler karşına çıkar da bu yeteneğini sergileyebilirsin" dediğini söylüyor. Bu beğeni bildiren cümlelerin ardından kendini Milano'da, dünyanın dört bir yanından gelmiş tasarımcıların arasında bulan Nakışçı o dönem yaşadıklarını söyle anlatıyor: "Fiat'ın Milano'daki stüdyosunda çok çetin bir rekabet ortamı vardı. Hatta yalana başvuracak kadar hırslı insanlarla karşılaştım." Bu staj dönemlerinden sonra Fiat'ta kalabilme şansının da olduğunu söyleyen Nakışçı İtalya'da çok iyi tasarımcılar olduğu gibi kötü tasarımcılar da karşılaştığını söylüyor: "İtalya'yı gözümüzde büyüttük diye kestirip atamam. Ama burada Türk zekâsının ne demek olduğunu keşfettim. Bizim hep ikinci planımız vardır. Bir şeyi bir şeye uydurmaya çalışırız. Ve ben bunun faydasını çok gördüm."

FIAT İÇİN NELER YAPTI?

"Milano'daki stüdyoda firmanın geleceğine yönelik çalışmalar yapılıyor. Firmanın 10 yıl sonraki vizyonu burada şekilleniyor. Şimdi burada çok fazla açıklayamayacağım ve Fiat'ın önümüzdeki on yılda yapmayı planladığı çizgi için bizden tasarımlar istediler. Biz daha çok otomobilin iç tasarımı üzerinde çalıştık. Çalışma gruplar halinde oluyor. Ben daha çok dijital teknolojiler ile ilgilendim. Gelecekte otomobil dünyası şimdiki gibi olmayacak. Şu anda dileyen hemen herkes için bir otomobil var. Fiyatlar çok yüksek değil. Gelecekte ise kişiye özel tasarımlı otomobiller ilgi çekecek. Yani daha esnek bir yapı olacak. Siz gidip kendi istekleriniz doğrultusunda opsiyonlar çekip bir markayı kendinize göre tasarlatabileceksiniz."

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail