Tanıtım

21 Nisan 2005 | www.turkautodesign.com

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Turkautodesign.com

 

1998 senesinin Eylül ayında ilk etapta kişisel bir site olarak kurulan TURKAUTODESIGN.COM, kısa bir süre sonra ülkemizde otomobil tasarımıyla uğraşan genç, orta yaşlı, amatör ve profesyonel otomobil tasarımcılarından gelen istek üzerine hobi veya mesleki olarak otomobil tasarımıyla uğraşan kimselerin çalışmalarına da yer vermeye başlamış ve bunun neticesinde kısa sürede kademeli olarak kişisel bir site olmaktan çıkıp ülkemizde büyük bir boşluğu doldurmuş ilk otomobil tasarım sitesi olma özelliğini taşımaktadır.

 

Sitenin temel amacı; ülkemizde otomobil tasarımıyla uğraşan kimseleri bir platformda buluşturup birbirlerinden ve yaptıkları çalışmalardan haberdar olmalarını sağlayarak, özellikle amatör tasarımcıların kendilerini daha da geliştirmelerini sağlamaktır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için de sadece tasarımcıların çalışmalarını sitede yayınlamanın yeterli olmayacağının farkında olan TURKAUTODESIGN.COM bu temel amacına etkin bir şekilde ulaşmak için çeşitli kısımlar halinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu kısımlardan olan Haberler Sayfaları altında; Tüm dünyada otomobil tasarımı hakkında derlenen önemli haberler, Araştırma Konuları altında; Tasarımda kil ve alçı kullanımı, Tasarımda marker kullanımı, Yurt dışında bir tasarım okuluna adım adım nasıl başvurulabileceği ve bu gibi konularda tasarımcıları bilgilendirici yazılar, Aylık olarak güncellenen Fikirler sayfası altında; Amatör tasarımcıların ufkunu açmak için özellikle önemli üniversiteler ve tasarım okullarında sergilenen çeşitli tasarım çalışmalarından derlenen eskizler, Profesyonel Tasarımcılar sayfaları altında ise Dünya ve ülkemiz çapında önemli tasarımcıları tanıtıcı bilgiler, ilginç hayat hikayeleri yayınlanmaktadır.

Bu konuların dışında dünya otomotiv sektöründe ülkemizin gururu olan Murat GÜNAK’ın son çalışmaları hakkında bilgiler ve hangi kademelere ne zaman geldiğine dek varan detaylı özgeçmişinin de yer aldığı Murat GÜNAK özel sayfası bulunmaktadır.

Ayrıca bünyesindeki tasarımcıların çalışmalarını tüm Türkiye’ye hatta ve hatta yazılı basınla Dünyaya ulaştırmayı da hedefleyen TURKAUTODESIGN.COM sitesi bunun için ilk olarak 2003 yılında Türkiye çapında yayınlanan aylık OTO STYLE dergisi sayfalarında amatör tasarımcılara da yer verilmesini sağlamıştır. Bu adım; ülkemizde şimdiye kadar dergilerde yer alan amatör tasarımcı sayfalarından çok daha farklı olarak özellikle de yetenekli tasarımcılara büyük olanaklar sağlamıştır. Çünkü; bu sayfalarda yer alan tasarımcıların büyük boyutlarda yayımlanan tasarımlarına “yorum” yapılmasından ziyade tasarımcının görüşlerini, yapmak istediklerini, fikirlerini ve eksikliklerini bir röportaj ile daha etkili bir şekilde diğer kişilere aktarılması ve bu sayede kendindeki eksiklikleri daha açık bir şekilde görebilmeleri sağlanmıştır. Ancak 24x33 cm ebadında ve amerikan cilt olarak basılan Oto STYLE dergisinin dünyada yaşanan savaşlar ve ülkemizin ekonomik etkenlerinden dolayı 6 ay sonra yayın hayatına devam edememesinin ardından kısa bir süre aksayan bu faaliyetlerimiz 2004 yılında yayın hayatına başlayan CAR STYLING dergisi ile yeniden filizlenmiş ve halen de sürmektedir. Dergi sayfalarında yer verdiğimiz amatör tasarımcıların tanıtımı dışında yine tasarımcıların ufuklarını açabilmek için güncel modellerin ve konseptlerin tasarım serüvenlerini, orijinal eskizlerini bulabilecekleri yazılar da amatör tasarımcılara önemli bir kaynak oluşturmaktadır. Ayrıca dergide yer alan amatör tasarımcılar yurt dışında okumak üzere başvuru yaptıkları tasarım okullarının istediği tanıtım dosyalarına yer aldıkları dergiyi de koyarak önemli bir referans edinmektedirler.

Amatör ve hatta profesyonel tasarımcılara her konuda destek olabilmek için özverili çalışmalarını sadece sözde bırakmayan TURKAUTODESIGN.COM, 2004 yılında Murat GÜNAK ile çok zor da olsa bir röportaj gerçekleştirerek çok önemli bir başarıya daha imza atmıştır. Bu röportajın asıl önemi ise; röportaj sorularının birçoğunun TURKAUTODESIGN.COM sitesinin üyeleri ve ziyaretçileri tarafından belirlenmiş olmasıdır. Bu da sitedeki forum sayfaları kullanılarak olabildiğince interaktif bir şekilde sağlanmıştır. Röportaj sonucunda sitede yer alan tasarımcıların çalışmalarının direkt olarak Murat GÜNAK’a CD formatında iletilmesi ile de sitedeki tasarımcıların zor olan hayalleri gerçekleştirilmiştir.

Bunların yanında 2004 yılında gerçekleştirilen 3. Peugeot Tasarım Yarışmasında ilk 10’a giren Emre HÜSMEN’e yarışma boyunca sayfalarından desteği esirgemeyen TURKAUTODESIGN.COM aynı zamanda genç tasarımcının 2003 yılında Ford’un Avrupa’daki tasarım kütüphanesince izlenmesi ve tasarımlarının kütüphanece arşivlenmesini sağlamış, bu olay sonucunda Ford tarafından sitede yer alan amatör tasarımcıların izlenmesine de imkan sağlanmıştır.

Tüm bu faaliyetler TURKAUTODESIGN.COM’un tasarımcılara verdiği desteği sözde bırakmadığının en açık göstergelerinden sadece bir kaçıdır…

Halen TURKAUTODESIGN.COM sitesinde 185 tasarımcıya ait 1900’ü aşkın tasarım çalışması tasarımcıların kişisel bilgilerinin de yer aldığı kendilerine özel hazırlanan sayfalarında yayınlanmaktadır. Yer verdiği tasarımlarda iyi-kötü ayrımı yapmayan sitede sadece; kendilerine ait olmayan çizgileri kendisine aitmiş gibi gösteren tasarımcılara ve tasarımlarına  “… bunun gelişimi engelleyeceğinden dolayı” yer verilmemeye dikkat edilmektedir.

Zaman zaman güncelleme sıkıntıları yaşanabilen TURKAUTODESIGN.COM sitesinde tasarımcıların yapmış oldukları başvurular mutlaka değerlendirilmekte, her geçen gün yeni haberler ve bilgiler eklenmektedir. Site; şu anda hazırlıklarını yaptığı ve yakın zamanda yayınlanacak olan iki araştırma konusu, ilk olarak Car Styling dergisinde yayınlanan Murat GÜNAK röportajının yayınlanan kısmından daha fazlasını sayfalarında yayınlayarak ve yapılacak olan çok önemli diğer bir röportajın hazırlıklarını sürdürerek faaliyetlerine devam etmektedir…

İlgili kişiler TURKAUTODESIGN.COM sitesi ile aşağıdaki e-posta adreslerini kullanarak irtibata geçebilir, site hakkında detaylı görsel bilgiler içeren Power Point sunusuna ise buraya tıklayarak ulaşabilirler.

Web Adresi   http://www.turkautodesign.com
Dizaynlarınızı eklemek için   dizayn@turkautodesign.com
Sorularınız için   soru@turkautodesign.com
Car Styling'te yer almak için   dergi@turkautodesign.com
Power Point sunumu için   www.turkautodesign.com/sunum.rar
    www.turkautodesign.com/sunum.ppt

 

NOT: İndirecek olduğunuz sunum dosyası F5 tuşu ile çalışır.


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail