Röportaj

9 Mart 2005 | ZAMAN

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

En hızlı Focus'a

Şerife Hanım imzası

 

Türkiye artık sadece dünyaya otomobil ihraç etmekle yetinmiyor. Yollarda dolaşan birçok modelde Türk tasarımcı ve mühendislerin imzası var. Son dönemde yıldızı parlayan Şerife Ünal da bunlardan biri. Şerife Ünal, 4 yaşında Niğde’den Almanya’ya göçen bir Türk ailesinin kızı. Şimdi Köln’de Ford tasarım ofisinde çalışıyor.

 

Ford’un dış tasarımını Murat Güler adındaki bir Türk’ün yaptığı yeni Focus modelinin iç mekan tasarımında görev alan Ünal’ın Cenevre’de sergilenen iki yeni Ford modelinde de imzası var. Ford’un yeni konsepti SAV ve Focus ST modellerinin iç tasarımını yapan 6 kişilik ekibin içinde yer alan Ünal, özellikle dış görünüm ile iç mekan uyumunda önemli rol aldığını söylüyor. Eğitimini tekstil dizaynı üzerine yaptığını belirten Ünal, 5 yıl önce Ford’da çalışmaya başladığını, çalıştığı ilk otomobil şirketinin de Ford olduğunu dile getiriyor. Sık sık alışverişe çıktığını, giyim mağazalarına çok gittiğini ve bunun işine önemli bir katkı sağladığını ifade eden Ünal, ürün tasarlama sürecini anlatırken “Otomobillerin içini tasarlarken spor giyim ürünlerine çok bakıyorum. Onların tarzını otomobilin içine yansıtmaya çalışıyorum. Kumaşı seçerken, renkleri belirlerken bu çok önemli. Ortaya sıkılmayacağınız bir iç mekan çıkmalı. Çünkü otomobili görüp içine biniyorsunuz. Artık eviniz gibi oluyor. Ondan sonra saatlerce aracın içinde yol alıyorsun.” diye konuşuyor. Ünal, bir elbisenin birkaç ayda modasının geçtiğini, otomobilin iç mekanının ise yıllarca demode olmama zorunluluğu olduğunu ifade ediyor.

Cenevre’de Ford’un yıldızları olan Ford ST ve Konsept model SAV modellerinin iç tasarımını ve dış renklerini seçen Ünal gösterdiği başarı sonucunda, Ford markalı kıyafetlerin de tasarımını yapacak. Cenevre fuarında görüştüğümüz Ünal, Ford Focus’tan sonra C segmentindeki tüm araçların iç tasarımından sorumlu olduğunu belirterek, ‘Fuarda sergilenen Ford ST ve şov otomobili SAV’ın da gerek renkleri gerek kullanılan malzeme ve tasarımında büyük katkım var’ dedi.

SPOR AYAKKABI ETKİLİYOR

Otomobilin içini tasarlarken spor ayakkabılardan esinlendiğini hatırlatan Ünal, özellikle konsept aracın renkleri ve malzemelerinde bunun çok etkisi olduğunu söyledi. Ünal, şöyle konuştu: ‘Günümüzde spor ayakkabı sektörü çok hızlı ilerliyor. Gerek kullandıkları malzemeler, gerekse renkler ve tasarımlar çok etkileyici. Ben bunu otomobillere yansıtıyorum. Özellikle konsept modelde bunu gösterdim. Turuncu ve gri kombinasyonu ile kullandığım malzemeler son model bir spor ayakkabı gibi oldu. Otomobili görenler çok beğendi ve iyi tepkiler aldım.’

DİKİŞTEN NAKIŞTAN GELDİ

Ünal, imzasını attığı iki projede İtalyan tasarımcılarla birlikte çalıştıklarını kaydederek, ‘Artık Ford’un C segmentindeki modelleri benden soruluyor’ diye konuştu. Dikişten nakıştan gelen birisi olduğunu ve önceleri otomobilden anlamadığını söyleyen Ünal şunları söyledi: ‘Ama otomobillerin de modayla iç içe olduğunu gördüm. Ben bugün tasarımlarımı yaparken, moda ve mobilya tasarımlarını yakından takip ediyorum. Malzeme ve renk kullanımımda bunun etkileri ortaya çıkıyor. Otomobil modası gerçekten inanılmaz.’

SON MODA TURUNCU

Son dönemde turuncunun otomobillerde çok moda olduğunu da ifade eden Ünal, ‘Turuncunun çok kuvvetli bir karekteri var. Hem modern hem kaliteyi simgeliyor ve sportif görünüyor. Bu yüzden özellikle spor otomobillerin iç ve dışında bu renk kullanımı arttı’ dedi.

FORD TEAM RS

Başarısı üzerine Ford tarafından kendisine yeni bir teklifin daha geldiğini söyleyen Ünal, henüz kesinlik kazanmamış olmasına rağmen önünümüzdeki günlerde Ford’un spor kıyafetlerinin de tasarımını yapacağını söyledi. Ünal, ‘Ford Team RS markalı kıyafetleri tasarlayacağım. Bu ürünler perakende olarak da otomobilseverlere satılacak’ dedi.
 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail