17 Mayıs 2004 | HÜRRİYET

 

 

 

Röportaj: Selçuk Öztürk

Otomotiv dünyasına yön veren Türklerin sayısı giderek artıyor. Dev otomotiv firmalarında üretim ve pazarlama gibi     bölümlerde     önemli     görevlerde    bulunan    Türk

yöneticilere son yıllarda tasarımcılar da eklendi.

 

Geleceğin otomobillerine yön veren isimlerden biri de 1971 doğumlu Selçuk Öztürk... Volkswagen'in dört ülkede bulunan tasarım merkezinden biri olan Meksika'da bilgisayar destekli endüstriyel tasarımcı olarak görev yapan Öztürk, buraya Nissan Amerika'dan transfer olmuş. Öztürk'le İstanbul'dan başlayan ve Meksika'ya kadar uzanan hayat öyküsünü konuştuk.

Otomobil tasarımına merakın nasıl başladı?

Beş yaşından beri otomobil resmi çiziyorum. Okulda kitabım, defterimde boş bulduğum her yere otomobil çizerdim. Lisede kalıp, kontrüksiyon bölümünde okudum. Bu bölümde okumamım faydalarını ileriki yıllarda gördüm. Daha sonra ise Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü'nü bitirdim. Üniversite devam ederken standart araçların içlerini şekillendiren bir şirkette çalışmaya başladım. Burada özellikle minivan araçların içlerini müşterilerin ihtiyaçlarına göre yeniden tasarlıyorduk. Örneğin, minivanları ofis haline getiriyorduk.

Daha sonra ise tesadüfler beni Ford Otosan'a götürdü. Birşey danışmak için gittiğim Ford Otosan'da Transit Connect projesi içinde çalışmaya başladım. ABD'li, İtalyan, İngiliz ve Türk tasarımcıların birlikte görev aldığı bu projede, kısa bir süre bulundum. Buradan ayrıldıktan sonra otomobil tasarımında kullanılan bir bilgisayar yazılım ve donanım firmasının Türkiye temsilcisinde çalışmaya başladım. Bu süre içinde bilgisayarla tasarım konusunda çok şey öğrendim. Ardından, bu firmanın merkezinde çalışmak için Amerika'ya gittim. Bu firma aynı zamanda otomotiv firmalarına tasarım desteği de veriyor. 9 ay bu firmanın bünyesinde Nissan Amerika'nın tasarım bölümünde kiralık olarak çalıştım. Nissan, daha sonra beni kadrosuna almak istedi. Ama aynı dönemde Volkswagen Meksika'dan teklif aldım. Yaklaşık 6 aydır burada çalışıyorum. Tasarım bölümünde bilgisayar destekli endüstriyel tasarımcı olarak görev yapıyorum.

Ünlü tasarımcı Murat Günak da, Volkswagen'e transfer oldu. Bu konuda ne düşünüyorsun?

VW'nin Brezilya, Meksika, ABD, İspanya ve Almanya'da tasarım bölümleri var. Bildiğim kadarıyla düne kadar tasarım bölümünde çalışan tek Türk'tüm. Ancak şimdi yalnız değilim. Murat Günak'ın DaimlerChrysler'den Volkswagen'e geçmesiyle yalnızlığım bitti. Günak, tasarım bölümlerinin başına geçtiği için benim de patronum oldu. Onun VW'ne gelmesine çok sevindim. İnşallah yakın bir zamanda buraya gelir, ben de onunla el sıkışırım.

Otomobil tasarımcısı olmak isteyen gençlere önerin var mı?

Öncelikle endüstriyel tasarım konusunda eğitim alsınlar. Bu konuda Türkiye'de eğitim veren üniversiteler var. Ancak en önemlisi, çevrelerini ve ailelerini eğitmeleri; tasarımın bir meslek dalı olduğuna ikna etmeleri. Bıkmadan usanmadan otomobil çizsinler. Türkiye'deki otomotiv firmaları ve yan sanayi firmalarıyla temasa geçsinler. Tasarımcılara sadece otomotiv firmalarında değil, otomotive parça üreten yan sanayi firmalarının da ihtiyacı var. Bu konuda eğitim veren yurtdışında da okullar var. Bu okullarda okumanın maliyeti yüksek ama, buradan mezun olanların otomotiv firmalarında tasarımcı olma şansı yüzde 100. Ayrıca, internette tasarım siteleri var. Bu sitelerle kontak kursunlar ve takip etsinler. Çalışmalarının örneklerini göndersinler.

Türklerin tasarımda şansı var mı?

Bence çok önemli bir şansa sahibiz. Türkiye hem doğu hem de batının kültürlerini içinde bulunduruyor. Bu nedenle, çizimlerimiz her iki kültürün batı-doğu özelliklerini yansıtıyor. Bunu kullanmalıyız. Ancak, diğer tasarımcılar arasından sıyrılabilmek için, bilgisayarlı tasarım konusunda kendilerini geliştirmeliler.

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail