Yarışma

7 Aralık 2005 | OTODIZAYN

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Gençler, 2006 Shell Eco-marathon hazırlığında...

 

Genç yürekler daha “yeşil” bir geleceği hedefleyen Avrupa’nın en ünlü yakıt tasarrufu projesi için çarpıyor!

 

Türkiye’nin en parlak genç beyinleri arasından bir grup, enerji sektörünün lider şirketlerinden Shell’in çağrısına olumlu yanıt verdiler ve geleceğin ulaşım sektörünü şekillendirmeyi amaçlayan Avrupa’nın en ünlü projelerinden birine katılım için hazırlığa başladılar.

Bu yıl Türkiye’den üniversitelerin de katılması beklenen Shell Eco-marathon, Avrupa’nın en iyi genç bilimsel yaratıcılarını, mühendislerini ve girişimcilerini sürdürülebilir bir ulaşım için heyecanlı bir yarışta bir araya getiriyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’yi 7 okul temsil etmişti

Bu önemli uluslararası yakıt tasarrufu yarışmasında geçtiğimiz dönem ülkemizi, Özel Kemer İlköğretim Okulu, Maltepe Coşkun Koleji, Eyüboğlu Eğitim Kurumları, Şişli Terakki Okulları, Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, Şehremini Lisesi ve Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi temsil etmiş ve tasarımları, çabaları, pratik çözümleri ve sempatik tavırlarıyla katılımcıların beğenisini toplamışlardı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey’in Fransa’daki Organizasyon’a bizzat katılarak öğrencilere destek verdiği yarışma’da, Kasımoğlu Koleji ve Şişli Terakki Lisesi ilk 100 sıralamasına girerken, diğer Türk okulları ise geliştirdikleri yeni tasarım ve projeleriyle büyük ilgi çekmişti. Türk misafirperverliğini en iyi şekilde sunan Maltepe Coşkun Koleji de organizasyon’un en misafirperveri ödülünü kazanmıştı.

3 binden fazla öğrenci yarışıyor

Shell Eco-marathon Avrupa’nın teknik okullar da dahil olmak üzere tüm eğitim kuruluşlarından en yetenekli gençleri, bir ekip çalışması içinde yeni enerji kaynaklarını denemek ve çok az bir yakıtla çok uzun mesafeler kaydeden araçların tasarımını ve üretimi yapmak için birlikte çaba harcamaya davet ediyor.

Her yıl yarışmaya katılan gençlerin sayısı artıyor. 200’ü aşkın ekibi temsil eden 3 binden fazla öğrenci bu yıl da projelerinin sonucunu Nogaro Yarış Pisti’nde alacaklar.

Yirmi yıl içinde Shell Eco-manarthon Avrupa’da enerjiyi daha verimli kullanma ve yeni, sürdürülebilir yakıtlar geliştirme çabalarını simgeleyen bir odak noktası durumuna geldi. Projenin ne kadar başarılı olduğunu kanıtlamak için, geçen yıl birinci gelen hidrojen yakıt hücreleri ile çalışan aracın, bir litre yakıt eşdeğeri ile 3.836 km. mesafe kat ettiğini, bunun 1985’teki ilk Shell Eco-marathon’da aynı miktarda yakıtla kat edilen mesafenin 500 katı fazla olduğunu belirtmek yeterli.

Yarışmada, en az yakıtla en çok mesafe kat eden araca verilen büyük ödül dışında katılımcılara iletişim, emniyet, teknolojik yenilik, tasarım ve performansın yanı sıra imalat sürecinde de çevre dostu yaklaşım alanlarında çeşitli ödüller veriliyor.

Bu yılki Shell Eco-marathon’da ekipler, yeryüzünün enerji kaynaklarının verimli kullanımı alanında daha da yüksek bir performans göstermek için yarışacaklar.

2006 Avrupa Shell Eco-marathon heyecanı, Fransa’nın Gers bölgesindeki Nogaro Yarış Pisti’nde 20-21 Mayıs 2006 tarihinde gerçekleşecek finalle doruğa ulaşacak.

Genel Bilgi

Gençlerin eğitimine ve mesleki gelişimlerine odaklanan Shell Eco-marathon projesi, Shell’in Avrupa’daki en önemli toplumsal girişimlerinden birisidir.

Çevrenin korunması, enerjinin denetimi ve gerek bireysel, gerekse kültürel çeşitliliğe saygı gösterilmesi gibi sürdürülebilir gelişme kavramlarının üzerinde temellenmiş yenilikçi bir eğitim projesidir.

Shell Eco-marathon’un ayırt edici özelliklerinden birisi de gençlerin geliştirdikleri fikirleri son derece somut bir alanda hayata geçirme ve sınama olanağını tanımasıdır. Yarışın temel prensibi oldukça yalındır: Bir yarış pistinde enerjiden mümkün olan en yüksek verimi alacak şekilde en uzun mesafeyi kat etmek.

Bütün bir yıl verilen emeklerin final gününde Nogaro yarış pistinde dizilen geleceğin araçları, bugünün genç bilim insanlarının, yarının ulaşımını nasıl etkileyebileceğinin somut bir göstergesi olacak.
 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail