Yarışma

22 Haziran 2005 | OTOMAX

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Shell Eco-marathon'da

Türkiye rüzgarı

 

Shell’in gençleri enerji tasarrufuna katkıda bulunmaya teşvik etmek amacıyla düzenlediği Shell Eco-marathon Yarışması’nda bu yıl Türkiye rüzgarı esti. Mayıs ayında Fransa’nın Nogaro Pisti’nde düzenlenen ve otomobil firmaları tarafından büyük ilgiyle takip edilen Shell Eco-marathon’da Türkiye’yi temsil eden Özel Kemer İlköğretim Okulu, Maltepe Coşkun Koleji, Eyüboğlu Eğitim Kurumları, Şişli Terakki Vakfı Okulları, Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, Şehremini Lisesi ve Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi, uçuk tasarımlarının yanısıra, çabaları, pratik çözümleri ve sempatik tavırlarıyla tüm dünyanın beğenisini topladı.

 

Dünya genelinde 18 ülkeden 224 tasarımın yarıştığı Organizasyon’a Türkiye adına katılan 7 okul, en az yakıtı en yüksek verimlilikte kullanarak yeni araç konseptleri geliştirdi. Konsept oluşturmadan finansmanına kadar A’dan Z‘ye projelerinin tüm yönetimini üstlenen gençler, benzin ve dizel yakıt gibi geleneksel enerji kaynaklarının yanı sıra, LPG, güneş, gibi daha temiz enerji türlerini maksimum oranda kullanarak bu kaynakları da deneme şansını yakaladı.

Misafirperverlik Ödülü Türkiye’ye

Bir litre yakıtla en uzun mesafeyi kat eden araçların birincilik için yarıştığı Organizasyon’a katılan 7 Türk ekibinden Kasımoğlu Koleji ve Şişli Terakki Lisesi ilk 100 sıralamasına girerken, diğer Türk okullar ise geliştirdikleri yeni tasarım ve projeleriyle büyük ilgi çekti. Türk misafirperverliğini en iyi şekilde sunan Maltepe Coşkun Koleji de tüm Organizasyon’un en misafirperveri ödülünü kazandı.

Lise, teknik lise ve üniversite öğrencilerinin katılabildiği Shell Eco-marathon Organizasyonu’nda Türk ekipleri, bulutlu havada bile güneş enerjisiyle çalışan araçlardan damla tasarımlarına, direksiyonsuz araç tasarımından, ayçiçekleri gibi otomatik olarak yüzlerini güneşe çeviren, güneş pilleri ile çalışan üç boyutlu prototip araca uzanan ve ağırlıklı olarak temiz enerji kaynaklarının (güneş, bio-dizel, LPG) kullanıldığı tasarımlarıyla ülkemizin bilimsel alanda da ne denli güçlü olduğunu tüm Avrupa’ya gösterdi.

Rekor, İsviçreli Zürich Federal Teknoloji Enstitüsü ile Valenciennes Üniversitesi öğrencilerinin

Shell Eco-marathon’a İsviçre’den katılan Zürich Federal Teknoloji Enstitüsü ile Valenciennes Üniversitesi öğrencileri, 1 litre benzinle 3 bin 836 kilometre yol kat ederek birinciliği açık ara elde etti. Geçen yılın birincisi olan Fransız St. JosephLa Joliverie Teknik Okulu öğrencileriyse, 1 litre benzinle 3 bin 410 kilometre yol kat etmişlerdi. Bu yılın birincisi olan araçla, Paris-Pekin arası sadece 4 litre benzinle gidilebiliyor.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey’in bizzat gelerek katılımcı öğrencilere moral verdiği yarışma için Türkiye Bilim Merkezi Vakfı okullara iletişim ve proje gelişim sürecinde destek verdi. Yarışmaya katılan araçların Fransa’ya naklini sağlayan Inter Combi Logistic ile yarışmanın ana sponsorları arasında bulunan ve Türk ekibinin araç lastiklerini sağlayan Michelin okullarımızın yanında yer aldı.
 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail