Ödül

3 Ağustos 2005 | MYNET

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Porsche'ye ödül yağdı

 

Porsche, dünyanın önemli yarışmalarından olan "red dot award for product design" tarafından 6 ödüle layık görüldü.

 

Merkezi Almanya'nın Stuttgart kentinde bulunan Porsche, Nordrhein-Westfalen Tasarım Merkezi'nin bu yılki "red dot award for product design" ödüllerinde büyük bir başarıya imza attı.

Spor otomobil üreticisinin Weissach ve Zell am See'de bulunan her iki tasarım stüdyosu da toplam üç kere en yüksek ödül olan "red dot: best of the best" (en yüksek tasarım kalitesi) ve üç kere "red dot" (yüksek tasarım kalitesi) ödüllerini kazandı. 40'ı aşkın ülkeden yaklaşık 4 bin katılımın gerçekleştiği "red dot award for product design" dünyanın en büyük ve en önemli tasarım yarışmalarından biri olarak kabul ediliyor.

Weissach Geliştirme Merkezi'ndeki tasarım stüdyosunun sorumlusu olan Michael Mauer'e göre Porsche'nin ödüllendirildiği ürün aralığı dikkat çekici: "Eğer bir spor otomobil, bir transpalet (palet taşıyıcı) ve bir org konsolu tasarımları için aynı anda birer ödül kazanabiliyorsa, bu bizim stüdyolarımızın uzmanlığını ve başarısını gösterir." Bu açıdan bakıldığında 2004 yılında tanıtılan spor otomobil klasiği 911 gibi, Linge AG adına Porsche tasarımcıları tarafından tasarlanan transpalet de (palet taşıyıcı) "red dot: best of the best" ödülüne, Leipzig'deki Ladegast orgunun konsol tasarımı da "red dot" ödülüne layık görüldü.

Mauer, Essen'deki ödül töreninde iyi bir tasarımın, tasarıma ait firmanın başarısını gösterdiğini ifade etti: "Spor otomobillerimizin tasarımı şeffaflık, heyecan ve kesinlik gibi kavramlarla ön plana çıkmakta. Farklı sektörlerde uzman olan ve tasarımıyla, tarzıyla kaliteli bir marka yaratmak isteyen üreticiler bu temel kavramlardan yararlanabilirler." Porsche, Weissach'daki geliştirme merkezinde diğer firmalara özellikle "nakliye" alanında yaratıcılık konusunu da kapsayan geleneksel anlamda mühendislik hizmetleri sunuyor.

Buna karşılık Profesör Ferdinand Alexander Porsche tarafından kurulan ve 2003 yılından bu yana büyük bir çoğunluğu Porsche AG'ye ait olan Zell am See'deki tasarım stüdyosu ağırlıklı olarak Porsche Desing markasına ait erkek aksesuarları, endüstriyel ürünler, ev aletleri ve dışardan müşterilerden gelecek olan alet ve cihazların tasarımıyla ilgileniyor. Bu yılki yarışmada Porsche Desing'nın gözlük koleksiyonuna ait vidasız cam sabitleme sistemine sahip güneş gözlüğü P'8404 "red dot: best of the best" ödülünü aldı. Öte yandan belirgin bir şekilde ön plana çıkan üst tasarımı ve farklı vida sabitleme sistemiyle P'1026 modeli "red dot award" ödülüne laik görüldü. Ayrıca Robert Bosch Ev Cihazları GmbH'nın isteği üzerine Zell am See'deki tasarım stüdyosunda tasarlanan kompakt tost makinesi de ödüllendirildi.

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail