13 Eylül 2004 | HÜRRİYET-OTO YAŞAM

 

 

 

Pininfarina, 75'inci yılında üretici oluyor

2005 yılında 75'inci kuruluş yıldönümünü kutlayacak İtalyan tasarım devi Pininfarina, yeni yaşına üretici kimliği ile giriyor. 75'inci yılı anısına 2005 yılında 75 adet  otomobil

üretecek Pininfarina, böylece ilk kez tasarımın dışında üretim de yapmış olacak. Pininfarina'nın üretimini yapacağı 'Enjoy' isimli otomobilin içini ise dünyaca ünlü lüks giyim markası Louis Vuitton tasarladı.

 

Dünyanın en iyi otomobil tasarım gruplarından biri olan İtalyan Pininfarina, kuruluşunun 75'inci yılını otomotiv üreticisi olarak kutlayacak. 75'inci yılı için 75 adet otomobil üretme kararı alan Pininfarina, böylece tasarım deneyimine üretici kimliğini de ekliyor. Pininfarina Grubu, 75'inci yılı anısına geçtiğimiz yıl Cenevre Fuarı'nda sergilediği konsept modeli Enjoy'u geliştirerek 2005 yılında 75 adet üretecek. Pininfarina'nın geliştirdiği yeni 'Enjoy' modelinin iç tasarımı ise dünyaca ünlü lüks giyim markası Louis Vuitton tarafından yapıldı. Pininfarina'nın üreteceği yeni Enjoy modeli geçtiğimiz günlerde İngiltere'de Lous Vuitton Klasik Otomobil sergisinde ilk olarak vitrine çıktı.

MATRA'YI ALDI ÜRETİCİ OLDU

Pininfarina, otomobillerin mekanik gelişmesini ve inşaasını yapan Matra şirketinin mühendislik, test ve prototip bölümün satın alarak, sahip olduğu bir çok deneyime, otomobil üreticisi ünvanını da eklemişti. Bu çerçevede Enjoy'u yenilikçi ve kendine özgü bir araç olarak üretecek Pininfarina, bu otomobil ile artık çizim ve tasarım dışında üretim yapabileceğini göstermiş oluyor.

Pininfarina'nın üretimini yapacağı Enjoy, üstü açık bir yarış arabası görünümünde. Sınırlı sayıda üretilecek araç, elit koleksiyoncular ve Pininfarina hayranlarına hitap edecek. Enjoy'un yaratılmasında katkısı olan Louis Vuitton'un motor dünyası ile bağlantısı ise ikiz olan Jean ve Pierre Vuitton'un ilk otomobillerini yaptıkları 1907 yılına dayanıyor. Son yüzyılın ilk yarısında, Louis Vuitton bir çok üretici ve tasarımcıya destekte bulunmuş ve 1988 yılından bu yana otomobile olan ilgisi ile önce Paris'te daha sonrada Londra'da Louis Vuitton Klasik Otomobil ismiyle dünyanın en önemli klasik otomobil sergilerinden birini gerçekleştiriyor.

Pininfarina Grubunun Başkanı ve CEO'su Andrea Pininfarina, bir yıl önce Cenevre fuarında sergiledikleri eğlenceli konsept araçları Enjoy'un eleştiriler ve istekler doğrultusunda çok başarılı bir araca dönüştüğünü belirterek, 'Matra şirketini almamızdan sonra bize iş sahamızda yeni fırsatlar doğdu. Yeni bir modelin sadece Pininfarina tarafından üretilmesi bizim için büyük bir fırsattır' dedi. Böyle önemli bir projeyi geliştirmek için kendilerine yardımcı olacak ortaklara ihtiyaçları olduğunu söyleyen Pininfarina, 'İç tasarımda dünyanın en iyi lüks giyim markalarında Louis Vuitton ile çalıştık. Bu umuyorum ki uzun bir ilişkinin başlangıcı olacak' diye konuştu.

DİĞER ORTAKLAR

Pininfarina'nın Enjoy projesinde Louis Vuitton'un dışında başka ortakları da var. Dünyanın en iyi müzik ve görüntü sistemi üreticilerinden Bang&Olufsen aracın müzik sistemini yaratırken, aliminyum şasi ve mekanik parçaları ise Lotus tarafından temin edilmiş. Lotus, Enjoy'un geçtiğimiz yıl sergilenen konsept modelinde Pininfarina ile ortak çalışmıştı.

Ön cam yok onun yerine kask var

'Enjoy'un olmayan ön cam gibi radikal tasarım özellikleri, araca farklı bir hava katıyor. Enjoy'un tavanının ve ön camının olmamasının sebebi sürücüye özel bir koruyucu kask yaratılmasından kaynaklanıyor. Lous Vuitton tarafından geliştirilmiş bu kask rengini araçtan almış ve üzerinde Louis Vuitton'un klasik amblemi yer alıyor. Hafif aliminyum şaseye sahip aracın gövdesi ise tamamen karbon fiberden oluşturulmuş. Aracın pist versiyonunun ağırlığı 800 kilogramın altında. Diğer taraftan aracın ön ve arka süspansiyonu, her türlü pist durumuna göre uygunluk sağlıyor. Maksimum 250 kilometre hız yapan araç, 0'dan 100 kilometreye 5.2 saniyede çıkıyor.

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail