18 Ekim 2004 | HÜRRİYET-OTO YAŞAM & OTODIZAYN

 

 

 

"Peugeot Design Contest 2004" başladı

Peugeot'nun internet üzerinden düzenlediği 3'üncü tasarım yarışması başladı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen  2004  Paris Otomobil Fuarı'nda  start  alan

yarışmaya son başvuru tarihi 8 Aralık 2004 olarak belirlendi. Yarışma süresince tüm başvurular www.peugeot-concours-design.com sitesinden yapılacak.

 

Yarışmaya katılım şartları ise son derece basit. 14 yaşının üstünde olmanız ve herhangi bir otomobil şirketinde çalışmamanız yeterli. Yarışmanın bu yılki konsepti çok daha yakın, ulaşılabilir ve somut bir geleceğe ait olacak. Yarışmacılar bu kez, kendi zevklerine hitap eden, kendi ihtiyaçları doğrultusunda, kendi rüyalarını süsleyen bir otomobil yaratma mücadelesine girecekler.

Tasarımlar, yaratıcılarının beklentilerinin, ilgi alanlarının ve kullanım tercihlerinin birleşmesinin sonucunda ortaya çıkacak. Peugeot markasının temel değerleri olan mükemmellik, dinamizm, dizayn ve yaratıcılık tasarımlarda olması beklenen özellikler.

İLK YARIŞMA 2000'DE

Peugeot'nun internet üzerinden düzenlenen ilk tasarım yarışması 2000 yılında gerçekleştirildi. Böylece, dünyada ilk kez herkesin katılımına açık bir tasarım yarışması düzenlenmiş oldu. 2000 yılı Eylül ayında Paris Otomobil Fuarı'nda start alan yarışma, 15 Aralık 2000 tarihine kadar devam etti.

Peugeot'nun ilk tasarım yarışması ‘‘2020 yılının Peugeot'su’’ temasını içermekteydi. Yarışmaya katılan tasarımlar 5 ana düşünceyi yansıtıyordu: Geleceğin otomobilinin uluslararası bir vizyonu taşıması, tasarımda ve konseptte yaratıcı fikirler, internet yoluyla maximum interaktivite, kamuoyuyla oluşacak yeni ve orjinal bir iletişim ve son olarak da farklı yaşam tarzlarını yansıtacak bir otomobil.

Bu oldukça çekişmeli geçen ilk yarışmanın sonucunda birinciliği ‘‘Moonster’’ adlı tasarımıyla 23 yaşındaki Yugoslav genç Marko Lukovic kazandı. Genç tasarımcıya ödülü, 2001 yılında İsviçre'de düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı'nda, Peugeot Genel Müdürü Frederic Saint Geours tarafından verildi. En son aşamada ise, konsept otomobil 2001 yılı Eylül ayında gerçekleştirilen Frankfurt Otomobil Fuarı'nda birebir boyutlarında üretilerek sergilendi. 30 Eylül 2000 tarihinde Paris Otomobil Fuar'ında start alan yarışma yaklaşık iki buçuk ay sürdü. 80 ülkeden 2 binden fazla tasarımın katıldığı yarışmaya Türkiye'den de çok büyük ilgi gösterildi. Yarışmaya gönderilen 104 adet tasarım ile Türkiye, Fransa ve Rusya'nın ardından en fazla tasarım ile yarışmaya katılan üçüncü ülke oldu.

İlk kez 2000 yılında düzenlenen tasarım yarışmasına gösterilen yoğun ilgi üzerine Peugeot ikinci tasarım yarışmasını düzenleme kararı aldı. Peugeot'un 2002 yılında ikincisini düzenlediği tasarım yarışmasında, otomotiv ve tasarım meraklıları yepyeni bir kavram çercevesinde tüm yaratıcılıklarını ve ifade özgürlüklerini kullanma şansını yakaladılar. ‘‘Geçmişin izlerini taşıyan geleceğin Peugeot'su’’ konseptiyle düzenlenen tasarım yarışması çercevesinde katılımcılar Peugeot mirasını yansıtan ama geleceğin trendlerini de göz önüne alarak yarattıkları tasarımlarla kıyasıya yarıştılar.

TÜRKLERİN İLGİSİ

Internet üzerinden ‘‘Geçmişin izlerini taşıyan geleceğin Peugeot'su’’ yarışması 2003 yılında sonuçlandı. Oldukça çekişmeli geçen yarışmanın sonucunda birinciliği ‘‘Peugeot 4002’’ adlı tasarımıyla genç Alman tasarımcı Stephan Schulze kazandı.

28 Eylül 2002 tarihinde Paris Otomobil Fuarı'nda start alan yarışma yaklaşık iki buçuk ay sürdü. 90 ülkeden 2 bin 800 tasarımın katıldığı yarışmaya Türkiye'den de çok büyük ilgi gösterildi. Yarışmaya gönderilen 164 adet tasarım ile Türkiye, Fransa'nın ardından en fazla tasarım ile yarışmaya katılan ikinci ülke oldu.

Tasarım yarışması şu aşamalardan oluşuyor

16-23 Aralık tarihleri arasında, seçilen ilk 30 proje jüri üyelerine sunulacak. Daha sonra ise tasarımlar, 20 Ocak 2005 tarihine kadar internet kullanıcılarının ve basının oylamaları için internet üzerinden sergilenmeye başlanacak. Bir sonraki hafta ise, ilk on proje toplu olarak internette sergilenecek.

Şubat ayı ortasında sonuçlar internet sitesinden açıklanacak ve 2005 Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı'nda kazanan tasarımcı basına tanıtılacak.

Mart-Eylül 2005 tarihleri arasında tasarım orjinal boyutlarında üretilecek.

Konsept otomobil, 2005 Eylül ayında gerçekleştirilecek olan Frankfurt Otomobil Fuarı'nda sergilenecek.

Orijinal fikirlerin şansı daha fazla

Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş. Reklam ve İletişim Koordinatörü Yaprak Erdem Melik, tasarım yarışmasına katılmak isteyen gençlere bazı önerilerde bulundu. Erdem Melik'in önerileri şöyle: ‘‘Peugeot'nun Tasarım Yarışması bizim için çok önemli. Bunun sebebi Türkiye'den yarışmalarımıza çok büyük bir katılımın olması. 2000 yılında ilki gerçekleştirilen tasarım yarışmasına 104 adet tasarım ile Türkiye, Fransa ve Rusya'nın ardından en fazla tasarım ile yarışmaya katılan üçüncü ülke olmuştu. Bu sayı 2002 yılında düzenlenen ikinci tasarım yarışmasında daha da arttı ve yarışmaya gönderilen 164 adet tasarım ile Türkiye, Fransa'nın ardından en fazla tasarım ile yarışmaya katılan ikinci ülke oldu. Bu sene üçüncüsü gerçekletirilen tasarım yarışmasına daha da fazla bir katılım olması bekliyoruz. Umuyoruz ki 2005 yılında sonuçlanacak olan yarışmada bu sefer ilk 10 arasında bir Türk tasarımcı olacaktır.

Geçtiğimiz iki tasarım yarışmasında bizi arayan pek çok tasarımcı yarışmaya posta yoluyla katılıp katılamayacaklarını sordu. Bu maalesef mümkün değil. Diğer iki yarışmada olduğu gibi 3'üncü Peugeot tasarım yarışmasında da tüm başvuruların www.peugeot-concours-design.com sitesine yapılması gerekiyor. Tasarımcıların bu siteyi dikkatle incelemelerini tavsiye ediyorum. Göndereceğiniz tüm çizimlerin bilgisayar ortamında özel çizim programlarında çalışılması gerekiyor.

Tasarımların orijinal ve özgün olması muhakkak ki şansınızı artıracaktır. Hayalinizdeki Peugeot'yu yaratın. Bu sefer çok uzak bir gelecek hayal etmeniz gerekmeyecek. Çok yakın bir gelecekte olmasını beklediğiniz, istediğiniz, zevklerinize hitap eden ve Peugeot çizgisine yakın bir otomobil yaratacaksınız.’’

Kayıt için:

http://www.peugeot-concours-design.com/en/inscription

 

Dizayn göndermek için:

http://www.peugeot-concours-design.com/en/projet

 

Dizaynlarda kullanılabilecek materyaller ve 3D program için:

http://www.peugeot-concours-design.com/en/designer_kit

 

Gönderilecek dizayların uyması zorunlu şartlar:
1) 1 ile 5 adet arası resim dosyası ve dizayn hakkında İngilizce, Fransızca veya İspanyolca açıklamalar bulunan 1 adet text dosyası.
2) Her resim dosyası en fazla 500 kb ve text dosyası en fazla 100 kb olabilir.
3) Dosya formatı: Resim dosyaları .jpg, text dosyası .txt olmalıdır.

Uyarı: Yukarıdaki şartlardan herhangi birine uymayan başvurular otomatik olarak kabul edilmeyecektir.

 

PEUGEOT DESIGN CONTEST 2004 PARTNER: OTODIZAYN.COM

http://www.peugeot-concours-design.com/en/concours/partenaires.aspx

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail