Güncel

27 Eylül 2005 | OTODIZAYN

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

İlk Türk Tasarımı

Zırhlı İç Güvenlik Aracı

 

Otokar, tasarımı kendisine ait yeni 'Zırhlı İç Güvenlik Aracı'nı Adapazarı'ndaki tesislerinde tanıttı. Yeni araç, 27 - 30 Eylül 2005 tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek olan IDEF 2005 Savunma Sanayii Fuarı'nda vitrine çıkacak.

 

Türk savunma sanayiinin öncüsü Otokar, dünya çapında tanınan ve tercih edilen zırhlı araçlarına bir yenisini daha ekledi. Otokar'ın yeni 'Zırhlı İç Güvenlik Aracı', değişen global güvenlik konseptine uygun olarak Otokar mühendislerince tasarlandı ve Otokar teknolojisi ile üretildi. Yeni araç, 27 - 30 Eylül 2005 tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek IDEF 2005 Savunma Sanayii Fuarı'nda ilk olarak dünya vitrinine çıkacak.

21 Eylül Çarşamba günü Otokar'ın Arifiye'deki fabrikasında düzenlenen bir tören ile fuardan önce basına tanıtılan Zırhlı İç Güvenlik Aracı, yüksek koruma seviyeli, her türlü iç güvenlik harekatına uygun, bunun yanında birçok farklı göreve uyarlanabilir, yüksek kapasiteli bir araç olma özelliğini taşıyor.

Otokar: Savunma Sanayiinde Dünya Markası


Zırhlı İç Güvenlik Aracı'nın Arifiye tesislerindeki tanıtımında konuşma yapan Otokar Genel Müdürü Kudret Önen, yeni zırhlı aracın Otokar stratejileri ile birebir uyumlu olduğunu belirterek şunları söyledi: "2005 yılı hedefimizi savunma sanayii ve ihracat alanlarında büyümek olarak belirledik. Bu alanda geçtiğimiz yıl sonundan itibaren toplam tutarı 160 milyon USD'ye ulaşan savunma sanayii siparişi aldık. Bunun büyük kısmını da ihracat anlaşmaları oluşturdu. Bu olumlu gelişmeler doğrultusunda bu yılki ihracat hedefimizi 55 milyon USD'den 70 milyon USD'ye çıkardık. Zırhlı İç Güvenlik Aracı da bu hedef ve Koç Topluluğu'nun teknolojiye sahip ve hakim olarak büyüme stratejisi ile birebir uyum sağlıyor. Fikri mülkiyet hakları bize ait olan, yüzde 100 Türk tasarımı olan yeni aracımızın, "Zırhlı Personel Taşıyıcı", "Akrep" ve "Cobra" zırhlılarımız gibi, başarıya ulaşacağına inanıyoruz."

"Hedef İhracat Pazarları"


Genel Müdür Kudret Önen'den sonra söz alan ve Zırhlı İç Güvenlik Aracı'nı tüm özellikleri ile basına tanıtan Otokar Genel Müdür Yardımcısı Serdar Görgüç, özellikle son yıllarda iç güvenlik konseptinin tamamen değiştiğini, yeni gereksinimlerin yeni tasarım ve teknolojileri gerektirdiğini belirtti. Görgüç sözlerine şöyle devam etti: "İç Güvenlik konusunun dünya genelinde önem kazanması ile birlikte, yeni araç ihtiyaçları ortaya çıkmaya başladı. Otokar Zırhlı İç Güvenlik Aracı da bu global trend ve gelişmeler doğrultusunda tasarlandı. Araç, özellikle iç güvenlik ihtiyaçlarına hizmet edecek ekipmanlarla donatıldı, geniş ve yüksek taşıma kapasiteli bir araç olarak dizayn edildi." Zırhlı İç Güvenlik Aracı'nın ilk Türk tasarımı iç güvenlik aracı olduğunu vurgulayan Görgüç; "Zırhlı İç Güvenlik Aracı ile öncelikli olarak ihracat pazarlarını hedefledik. Yeni aracımız ile Otokar zırhlı araçlarımızın yurtdışında gösterdikleri başarıları devam ettireceğiz." dedi.

Her Detayda İç Güvenlik Hizmeti


13 kişilik personel kapasiteli araç, özellikle uzun süreli bekleme gerektiren görevlerde klima, buzdolabı, su ısıtıcısı gibi ekipmanlar için ayrı bir motoru bünyesinde barındırıyor ve personelin görev boyunca dinç, konforlu ve göreve hazır kalmasına yardımcı oluyor. Araç içi personel yerleşiminde gerek komutanın, gerekse de personelin yüksek oturma pozisyonu tüm ekibe oldukça iyi bir görüş açısı sağlıyor ve personelin araç dışında olanların farkında olmalarını, komutanın da araç civarını görerek durum analizi ve akabinde plan yapabilmesini kolay hale getiriyor.

Özelikle şehir içi ve meskun mahallerde kullanım gerekleri göz önüne alınarak tasarlanan gövdesi ile Otokar Zırhlı İç Güvenlik Aracı; araca gerektiğinde hızlı ve kolay iniş biniş sağlayan birçok kapısı, araç üzerine çıkışı neredeyse imkansız hale getiren çıkıntısı olmayan gövde tasarımı ile dikkat çekiyor.

Öte yandan, özellikle toplumsal olaylarda, Otokar Zırhlı İç Güvenlik Aracının yüksek gövde tasarımı, kalabalık üzerinde caydırıcı bir psikolojik etki yaratarak güvenlik güçlerinin görevlerini kolaylaştırıyor.

Farklı Görevlere Uygunluk


Otokar Zırhlı İç Güvenlik Aracı, aynı gövde üzerinde farklı ekipmanlar ve donanımlar ile farklı görevlere uygun modeller halinde tasarlanabiliyor. Harekat planlaması için faks, bilgisayar, çalışma masası, telsiz masaları ile yedek güç üniteli araç, 7 kişilik komuta aracı şeklinde düzenlenebiliyor veya bomba imha timleri için arkasında 2 tonluk bomba imha romörkünü çekebilen bir bomba imha aracı olarak tasarlanabiliyor. Bunların yanısıra Zırhlı İç Güvenlik Aracı'nın Keşif Gözetleme; Su Topu Aracı gibi farklı versiyonları da bulunuyor.

Üstün Zırh Koruması


Otokar İç Güvenlik Aracı'nın yanlarındaki ikinci kat zırhın en önemli özelliği, araç dışındaki olası patlamalara karşı ikinci bir kalkan görevi görmesi ve patlama şokunu ana gövdeden önce emebilmesi. Bu sayede, araç içindeki personel patlamalardan minimum düzeyde etkileniyor.

"Her Şartın ve Topografyanın Aracı"


Otokar Zırhlı İç Güvenlik Aracı, sadece şehiriçinde kullanıma değil; üstün arazi performansı ile her türlü arazi harekatına da uygun olarak dizayn edildi. Araç, etkin 4x4 tahrik ve kontrol imkanı ile bozuk arazide üstün performans ve tırmanma kabiliyetine sahip. Opsiyonel olarak sunulan otomatik vites ile tamamen kontrollü arazi sürüşü imkanı veriyor. Aracın uzun kurs boylu süspansiyonu ile en kötü arazi şartlarında bile lastiğin yer ile teması sağlanabiliyor. Özel diferansiyel sistemi ile Otokar Zırhlı İç Güvenlik Aracı, sınıfının arazi kabiliyeti en yüksek aracı haline geliyor.

Üstün Performans


4x4 motoru ile 60 derece eğimli arazide tırmanabilen İç Güvenlik Aracı, 30 derecelik yan eğimde rahatlıkla yol alabiliyor, 1 metreye kadar derinlikteki sudan geçebiliyor. Dolu depo ile 680 km gidebilen araç, düz asfaltta 110 km azami hıza ve 286 beygir güce sahip.
 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail