24 Mayıs 2004 | ZAMAN

 

 

 

Otokar Dizayn ve Test Merkezi kuruluyor

2003 yılını ve 2004 yılı ilk çeyreğini değerlendiren Otokar, 2004 yılı hedefleri ile Arifiye Fabrikası'nda hizmete girecek "Otokar Dizayn ve Test Merkezini" tanıttı.

 

Hyatt Regency Otel'de düzenlenen basın toplantısında, tesis hakkında bilgi veren Otokar Genel Müdürü Kudret Önen, bin metrekare kapalı alanda kurulacak merkezin ilk kısmının 2005 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacağını belirtti. Toplam 6.5 milyon dolara mal olacak dizayn ve test merkezinde toplu taşımacılık alanında Türkiye'nin ilk ve tek "Hidrolik Yol Simülatörü" yer alacak. Hidrolik Yol Simülatörü, 13 tona kadar olan araçların tasarım safhasından uygulamaya kadar geçen test sürecini büyük oranda kısaltacak.

Otokar Dizayn ve Test Merkezi'nin, hidrolik yol simülatörü, çeşitli test ekipmanları, bilgiyi oluşturacak ve değerlendirecek bilgisayar sistemlerine sahip olacağını belirten Genel Müdür Önen, "Bu merkez sayesinde Otokar, çok hızlı araç dizayn etme ve pazara sunma imkanına sahip olacak. Böylece Otokar, çok daha kısa sürede yeni ve değişik modeller çıkartabilecek ve hedeflenen hızlı büyümesini yakalayacaktır" dedi.

Önümüzdeki yıllarda Otokar Dizayn ve Test Merkezi'nin, çeşitli iklimlerin yaratıldığı koşullandırılmış odalar ile geliştirileceğini kaydeden Önen, "Türk otomotiv sanayine 40 yıldır öncülük eden bir şirket olarak, test imkanlarımızı sadece Otokar bünyesinde kullanmayacak, Türk otomotiv sanayinin tümünün hizmetine sunacağız. Bu imkanın Türk otomotiv sanayinin gelişmesinde çok önemli bir rol oynayacağına inanıyorum" diye konuştu.

Otokar'ın en büyük gücünün kendi tasarımlarını ve teknolojilerini yaratarak geliştirmek olduğunu ifade eden Kudret Önen, "Günümüzde otomotiv sektöründe rekabet gücünü artırmak, uzun vadede sağlıklı bir büyüme sağlamak için 'Fikri Mülkiyet Hakları'na sahip olmak, pek çok sektörde olduğu gibi otomotivde de büyük öneme sahip. Otokar, bu alandaki çalışmalarını 1980'lerde özellikle zırhlı askeri araç sanayinde kendi tasarımı ve üretimi araçlarla başlattı ve dünya çapında başarılara imza attı. Bu yaklaşımı, 2003'te atılım yaptığımız bir alanda, toplu taşımacılık alanında da devam ettirmek istiyoruz. Otokar Dizayn ve Test Merkezi ile bu süreçte yepyeni bir sayfa açılıyor. Hedefimiz, Türk otomotiv sanayinde toplu taşımacılık araçları alanında Türkiye'nin dizayn ve test merkezi olmak ve Fikri Mülkiyet Hakları Otokar'a, Türkiye'ye ait ürünler yaratmaya devam etmek" şeklinde konuştu.

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail