Araştırma

21 Haziran 2005 | OTOMOBİL GAZETESİ

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Vectra niye yenilendi?

 

Aktüel Vectra kullanıcıları ve henüz Vectra sahibi olmuş olanlara kötü haber: Vectra ailesi Signum’lar dahil olmak üzere yepyeni bir tasarıma kavuştu!.. Üstelik “son” Vectra’lar 2006 model yılı olarak Eylül ayında yollara çıkıyor!...

 

Bir otomobilin yenilenmesi, bizim gibi otomobil meraklıları ve elbette yeniliğin sahibi üretici marka için çok heyecan verici bir gelişme. Fakat, ya o otomobilleri 7 yıl boyunca kasa değiştirmeyecek diye satın almış kişiler?.. Otomobil modelleri ortalama 7 yıl boyunca kasa değiştirmezken, bu süre içinde en az bir kez “FaceLift” dediğimiz estetik modifikasyonlar yaşarlar!.. Bu yenilemelerin bir kısmı motor ve yürür aksamda yapılırken, müşterileri en çok ilgilendiren (özellikle ikinci el satışta en önemli dezavantaj) en önemli kısım ise, dış görünümdeki değişikliklerdir!.. Sinyal lambalarında ya da tamponlarda yapılan vurgusu az değişiklikleri müşteriler önemsemezken, komple farklı farlar ve ön panjur gibi bir modeli yepyeni kılan ve “ReStyling” olarak adlandırılan “FaceLift” ötesi değişiklikler, o modelin sahiplerinin kendilerini “kandırılmış” gibi hissetmelerine neden oluyor!..


Tam üç yıl önce yeni nesline kavuşan Vectra ise, bir sonraki nesline 4 yılı kala özellikle ön görünümünde “baştan aşağı” değişti!.. Elbette Opel’in yeni dinamik tasarım anlayışına kavuşturulmak istenmiş olan Vectra’da ayrıca daha hassas optimize edilmiş direksiyon sistemi, 203 HP’lik 330 Nm maksimum torklu 2.8 litre Turbo V6 benzinli gibi yepyeni bir motorun yanında diğer motorların modifiyeli versiyonları da sunuluyor. Yeni ekonomik 1.9 litrelik 100 HP’lik fakat 260 Nm maksimum torka sahip CDTI’ın dahil olduğu tüm diesel versiyonların servis gerektirmeyen partikül filtreli olacağı, daha iyi yol tutuş için geliştirilmiş aktif şasi kontrol sistemi IDS’in sunulacağı, Continous Damping Control, Adaptive Forward Lightning ve Trailer Stability Assist gibi teknolojiler de “son” Vectra’nın sürprizleri arasında.


3’üncü nesil Vectra’dan şu ana kadar 600 bin adet satılmış olması, önemli bir başarı olarak kabul edilse de, sanıyoruz yeni Astra’nın köşeleri dönen far şekli, fazlasıyla beğenildiği için yeni Vectra’da da bu tasarıma geçilmesi fikrini hızlandırdı. Silindirik ve krom kaplı sportlarıyla yeni farlar, yeni motor kaputu çizgileri, geniş bir kuşak gibi Opel amblemini taşıyan petek dokulu yeni panjuru ve büyük hava girişleriyle sis farlarına da sahip tampon altı formu, “son” Vectra’nın sanki bambaşka otomobilmiş gibi algılanmasına neden olacak!.. Signum da ise çok büyük bir tampon altı hava ağzı, bu girişin U şekilli krom çerçevesi ve sis farlarının da kromaj vurguları dikkat çekiyor. Kabin içindeyse deri dokusuna sahip yumuşak plastik panellerin arasında üç kollu sportif direksiyon simidi, köşeleri yuvarlatılmış havalandırma ızgaraları ve kromaj kontrol düğmeleri ilk göze çarpan yenilikler!..


Bu kadar önemli farklılığı başka markalar elbette yepyeni bir nesil olarak lanse edecekler... Fakat, Opel’ciler sadece “Vectra’da yenilik” tarifini uygun bularak, biraz politik davranıyorlar ve diğer Vectra kullanıcılarının kalplerini kırmak istemiyorlar. Ortalama 4’üncü yılda “FaceLift” geçiren yeni bir otomobil modeli, Vectra gibi henüz 3’üncü yılında bu kadar erken değiştiriliyorsa, o zaman Opel markasının 3. Nesil Vectra’sına çok fazla güvenmemiş olduğu da, ya da, müşterileri kapsayan araştırmalarda Vectra III’ün beğenilmediği de akla geliyor!..


GM gibi dünyanın en tutucu bir otomotiv grubunun en gözde markası Opel, bu hareketinde, diğer Vectra kullanıcılarını negatif anlamda şaşırtmayı göze alarak bu değişikliği yapmaya cesaret edebilirken, umuyoruz BMW’nin 3 ve 7 serisilerindeki gibi “hata örtme” politikasını örnek almamış olsun!.. Chris Bangle’ın BMW’deki keyfe keder tasarım fikirlerinin sonradan en kısa vadede değiştirilmek zorunda kalınmış olduğunu hatırlatalım!.. Oysa, GM’de bu kadar sözü geçen, yönetim kararlarında etkili bir “tasarımcı” da yok!..
 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail