Yarışma

20 Nisan 2005 | HÜRRİYET-OTO YAŞAM

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Tasarım okulları harakete geçmeli

 

Her yıl otomobil tasarımı konusunda tüm dünyada birçok uluslararası yarışma düzenleniyor. Bu yarışmaların bir kısmı otomotiv firmaları bir kısmı ise uluslararası organizasyonlar tarafından yapılıyor. Birçok yarışmaya her yaşta otomobil meraklısı bireysel olarak katılırken, bazı yarışmalarda ise sadece tasarım okullarının bünyesindeki öğrenciler yer alabiliyor.

 

Geçtiğimiz ay dördüncüsü sonuçlanan ‘Dünya Otomotiv Tasarım Yarışması’ ise okul çapında katılan en büyük yarışmalardan bir tanesi. Bu yarışmada bir öğrenci birinci olurken, bir okulda o yılın en iyi okulu seçiliyor.

 

TÜM DÜNYA İLE REKABET

Tasarım yarışmalarının en büyük avantajı katılanların kendisini geliştirmesi. Düşünsenize kendi okulunuzda sınıf arkadaşlarınız ile yaşadığınız rekabeti tüm dünyadaki öğrencilerle yaşamaya başlıyorsunuz. Bu da mezun olmadan size yeni vizyonlar, fikirler ve bilgiler sağlıyor. Sonuçta okulda edindiğiniz bilgileri, karşılaştırıp, eksik olduğunuz noktaları görebiliyorsunuz.

Türkiye’deki tasarım okullarının en büyük eksiği bilgisayar kullanımında kendini gösteriyor. Yetenek konusunda tüm dünyadan daha yetenekli tasarımcılara sahip olabiliriz, ama bu yeteneğimizi profesyonel bir şekilde sergileyemezsek, okulu bitirince kendi işimizin dışında başka işlerde çalışmak zorunda kalabiliriz. Bu açıdan uluslararası bir yarışmada yer almayı, yaptığınız projeyi tüm dünyadaki projelerle karşılaştırıp, eksiklerimizi görmek açısından önemli buluyorum.

Bu yıl ‘Dünya Otomotiv Tasarım Yarışması’na, gelişmiş ülkelerin dışında Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerden de katılım gerçekleşmiş. Bu ülkeleri görünce ‘Neden Türkiye’nin en büyük tasarım okulları bu yarışmada yok?’ sorusunu düşünmeden edemiyorum. Bana göre özellikle Mimar Sinan ve Marmara gibi Türkiye’de tasarım konusunda oldukça başarılı iki üniversitemiz önümüzdeki yıl Dünya Otomotiv Tasarım Yarışması’na katılmalıdır. Katılmalıdır, çünkü bu sayede öğrencilerinin uluslararası rekabet ve tasarım tecrübesi yaşamasını sağlayıp, neler yapmaları gerektiğini konusunda daha net bilgi verebileceklerdir. Ayrıca, bu tip yarışmalarla okullarının ismi dünyanın diğer büyük tasarım okulları arasında yer alıp, dünyanın en önemli tasarım okulları ile sinerji yaratmalarını sağlayacaktır.

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail