Tasarımcı

4 Ocak 2006 | SABAH

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Tasarımda doğanın etkisi

 

Otomobil tasarımları doğadan esinleniliyor. Bentley Continental GT modelinin ön yüzü avını yakalamaya hazır bir kaplana, Nissan Pivo konseptinin tasarımı ise yengece benziyor.

 

Sahip olduğunuz ya da yollarda gördüğünüz her otomobilin aslında kendisine özgü bir yüzü ve karakteri var. Dolayısıyla otomobiller sadece dört tekerlek bir direksiyondan oluşan ruhsuz nesneler değil. Bunu daha ilk bakışta gözlerinden yani farlarından anlamak mümkün. Aynı insanlarda olduğu gibi otomobillerde de farlar (gözler) aracın nasıl bir karaktere sahip olduğunu gösteriyor. Otomobil dünyasında başarılı tasarımlarıyla tanınan VW Baş Tasarımcısı Murat Günak, gözlerin insan yüzüne anlam veren en güçlü bölge olduğunu söylüyor. Bir insanın gözlerine bakarak ondan hoşlanıp hoşlanmayacağınıza karar verilebileceğini anlatan Günak, insanoğlunun bu temel davranışını, kendi çalışma alanına çıkış noktası olarak koyuyor. Günak, "Araçlar dış görünüşleriyle ışık ve görüntü yansıtır. Kendine has sesleri ve görüntüleri vardır. İşte tam bu noktada otomobillerin de aslında bir ruha sahip olduklarını söylemek mümkün" diyor. Gerçekten de dikkatli bakıldığında otomobillerle doğadaki canlıların paralelliklerini görmemek mümkün değil. Otomobilin farları aynı insanın gözleri gibi... Ön tampon, burnu andırıyor. Radyatör hava girişi ise sanki ağız gibi duruyor.

DOĞA TASARIMI BESLİYOR


Başarılı bir tasarımın doğadan esinlenmesi gerektiğini söyleyen Günak, Motors Dergisi'nde yer alan röportajında şunları söylüyor: "Tasarım kafada oluşan bir şey değildir. Her başarılı tasarımın doğada bağlı olduğu bir çıkış noktası vardır. Doğa ise tam anlamıyla mükemmelleşmiş tasarımları bünyesinde barındırır. Etrafımız çehrelerle dolu. Bu çehreleri mobilyalarda, doğada hatta Ay yüzeyinde bile görebiliriz. Çehre, nesnenin kimliğini taşır. Bir otomobilde de durum çok farklı değil. Otomobillerin de tasarımları onların iç yapısı hakkında önemli işaretler taşır."

FARKLI KARAKTERLER


VW Grubu'nda başta Volkswagen olmak üzere Skoda, Seat, Lamborghini, Bentley ve Audi markalarının tasarımlarından sorumlu Günak, VW'nin araç yelpazesinin çok farklı karakter çizgileri taşıdığını belirtiyor. Ürün yelpazesinin en başında masum ve kocaman gözleriyle dünyaya bakan Beetle olduğunu kaydeden Günak, ürün yelpazesinin diğer ucunda bulunan Phaeton'un adeta kartalı andıran tehdit edici bakışlara sahip ön farlarının güç ve hakimiyeti yansıttığını söylüyor. Günak'a göre bazı sürücüler bu görünüşün kendilerini daha iyi yansıttığını düşünüyor. Günak'ın VW Grubu'ndaki diğer markalar Lamborghini ve Bentley'le ilgili görüşleri ise şöyle: "Daha farklı bir durum ise Lamborghini Murcielago için geçerli. Aynı büyük bir hızla etrafına saldırabilen yılan gibi duruyor. Aracın yüzü bir yılanda olduğu gibi kesin çizgilerle bölgelere ayrılmış. Bentley Continental GT'nin yüzü herşeye hazır, kaslı ve belli bir ifade yansıtan çizgilere sahip. Aynı benzer gücü ifade eden bir kaplan gibi."

OTOLARIN MİMİKLERİ BİLE VAR

 

Dünyadaki tüm insanlar, yüze yansıyan neşe, üzüntü, tehdit gibi mimikleri aynı şekilde algılıyor. Bu durum Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika'da da aynı... Günak, bundan yola çıkarak bir otomobilin başarılı olmasının sihrini şöyle anlatıyor: "Etrafına mutluluk saçanlar daima çevrenin sevgisini kazanır. Aynı şekilde mimikleriyle etrafa olumlu hava yayan araçlar da pazarda başarılı oluyor. Oluşan bu imaj aracın ait olduğu markayı da olumlu yönde etkiliyor."

Yengece benziyor ama yüzemiyor


Deniz dibinden gelen ve otomobil tasarımına ilham kaynağı olan bir başka araç ise Tokyo Fuarı'nda tanıtımı yapılan Nissan Pivo. Kendi etrafında 360 derece dönebilen Pivo, yengece benziyor. Bu konsept araç, tasarımcıların doğayı taklit ettiğini gösteren en iyi örneklerden biri...

Müren balığına benziyor


Dünyaca ünlü Türk tasarımcı Murat Günak'ın öne sürdüğü gibi, otomobillerle doğadaki canlıların paralelliklerini ortaya koyan başka tasarım örnekleri de var. Suzuki'nin konsept modeli Ionis, Müren balığına benzeyen ön yüzüyle dikkat çekiyor. Aracın farları Müren'in gözleri, havalandırma ızgarası ise ağız yapısına birebir benziyor.

İlham kaynağı deniz salyangozu


Peugeot'un internet üzerinden düzenlenen tasarım yarışmasını kazanan 23 yaşındaki Andre Costa'ya ait Moovie konsepti de, Günak'ın tezini kanıtlayan başka bir örnek. Moovie, deniz kabuklusuna benzeyen tasarımıyla dikkat çekiyor. İki kişilik, 2.30 metre uzunluğundaki konsept araç, eylül ayında düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı'nda sergilenmişti.
 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail