11 Ekim 2004 | SABAH & TÜRKİYE

 

 

 

Günak'la VW'ler daha duygusal olacak

İstanbullu bir doktorun oğlu olarak Almanya’ya gelen ve burada eğitimini tamamlayan Murat Günak, Peugeot ve Mercedes deneyimlerinin ardından Volkswagen’da  tasarım

bölümü başkanı oldu. 50 kişilik ekibiyle VW’ye yeni bir imaj kazandırabilmek için var gücüyle çalışacaklarını belirten Günak, otomobil tasarımının vizyon ve akıl işi olduğunu söyledi.

 

Göreve gelir gelmez yeni bir imaj üzerinde çalıştıklarını ve tarihi kalıplar içinde boğulmaya niyetli olmadıklarını ifade eden Murat Günak, “VW sihirli bir isim. İnsanlar arasında yüksek derecede cazibe, arzu, hissiyat uyandırıyor. Asıl temel düşüncemiz bu sihirli ismi güçlendirmektir. Biz klasik kalıpların dışına çıktık, rutin hale gelen şeylerden uzak durup farklı olduğumuzu ispatladık. Umarım farklılığımız en kısa sürede fark edilir. Ekibim ve ben gece gündüz çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Yeni kuşak için 10 yıl gerekli


Yeni bir otomobil kuşağının piyasaya sürülmesinin en az 10 yıl aldığını, tasarımlarının ise son üç yıl içinde hazır hale geldiğini vurgulayan Günak, 30 yıldır Avrupa’nın en tutulan markası olan Golf’un daha şimdiden altıncı modeli üzerinde çalıştıklarını da sözlerine ekledi.
 

VW'ler artık daha duygusal


Volkswagen, 2006 yılında piyasaya çıkaracağı Concept C ile tasarımda yeni bir yaklaşım yakaladı. Ünlü Türk tasarımcı Murat Günak, aracın alçak gönüllü ve özgüveni yüksek bir coupe cabriolet olacağını söyledi.

Volkswagen'in gelecekteki karakterine yön vermesi beklenen Concept C, alçak gönüllü ve özgüveni yüksek imajıyla şimdiden otomotiv dünyasına damgasını vurmaya başladı. VW'nin tasarım başkanı Murat Günak ve yeni Concept C, VW'nin aylık dergisinde geniş yer buldu. Son tasarımlarıyla oldukça heyecanlandığını söyleyen Günak, otomobilin duygu diline önem verdiklerini belirtti. Estetiğe ve aynı zamanda markanın değerini ilk bakıştan sonra da vurgulayan duygu etkileşimine özellikle dikkat ettiklerini ifade eden Günak, VW'nin tasarımda yeni bir dönem açacağını dile getirdi.

Harıl harıl çalışıyor


Volkswagen'deki heyecanı insanlara aktarmak istediğini söyleyen Günak, ekibiyle beraber Volkswagen'in Wolfsburg'daki merkezinde, geleceğin modelleri üzerinde çalışıyor. Tasarımcının Volkswagen'in gelecekteki karakterine damgasını vuracak olan Concept C için düşündüğü yaklaşım ise "alçakgönüllü özgüven" imajı olan bir otomobil.

2006'da yollarda


Büyük, dört koltuklu Cabriolet Coupe'nin 2006'da piyasaya sürülmesi ile birlikte hem Volkswagen'in görsel dilini anlatmaya başlayacak, hem de tasarımda yeni bir döneme geçilecek. Bu geçişi vurgulayan unsurlar ise yuvarlak gözler ve geniş armalı ızgarasıyla araca bir güç ve sağlamlık katan yeni yüzü. Concept C'nin geniş yol duruşu, ağırlık merkezinin yere yakınlığı, keskin hatlarla çizilmiş köşeleri arasındaki uyum ve özellikle karosere yayılan ışığın ve gölgelerin oyunu tasarımın en çekici özellikleri. Cabriolet-Coupe gövdede tamamen kaybolabilen, açılabilir tavanıyla da dikkat çekiyor. Benzer araçlarda görülen orantısızlık sorununa Concept C'de rastlanmıyor. Concept C'nin iç mekanındaki açık renkler araçta modern bir havanın hakim olmasını sağlıyor. Günak; konsept araçlarıyla Volkswagen tasarımının geleceğine ilişkin düşüncelerini ortaya koyduklarını, şimdi bu görsel dili seri üretime taşıyacaklarını söylüyor.

Tasarım için cesaret ve yenilik şart

20 yılı aşkın süredir otomobil tasarımcısı olarak çalışan Günak, modaya uyarlamak ile tasarımın, kalite ile yüzeysel efektin birbirinden nasıl ayırt edileceği sorusuna "deneyim" diye cevap veriyor. En önemlisinin bakmak ve tekrar bakmak olduğunu söylüyor. Günak, asla bir otomobili tek başına tasarlamadıklarını, aynı zamanda markanın tüm model paletini geliştirdiklerini belirtiyor. Günak, Concept C'deki karakteristik gözler ve arma ızgarasının vurguladığı sportif görünüm gibi unsurlar başka Volkswagen modellerinde de görüleceğini belirtiyor. Tasarımcı, ekibinin yenilikçi ve cesur olmaları gerektiğini savunuyor. Concept C'nin gerek marka kimliği, gerek pazardaki başarısı açısından öneminin artacağından emin. Günak'a göre bir araç hem zarif olmalı, hem göze batmamalı, hem de güç göstermeli. Tasarımcıya göre tüm otomobiller bu değerleri paylaşmalı.

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail