15 Mart 2004 | HÜRRİYET-OTO YAŞAM

 

 

 

Röportaj: Murat Günak

Geçen yıl Nisan ayında Volkswagen Grubu'na transfer olan Türk tasarımcı Murat Günak, VW Grubu'nun 36 yıldır tasarım yönetimini elinde tutan Dr. Hartmut Warkuss'un

yerine geçti. VW Grubu'nun tüm markalarının tasarımdan sorumlu olan Günak, VW'ni geleceğe hazırlayacak.

Otomotiv dünyasında adından sıkça söz ettiren ünlü Türk tasarımcı Murat Günak, Volkswagen Grubu'nun tasarımdan sorumlu başkanlığına getirildi. Geçen yıl DaimlerChrysler'den Volkswagen'e transfer olan Günak, VW Grubu'nun 36 yıldır tasarım yönetimini elinde tutan 63 yaşındaki Dr. Hartmut Warkuss'un yerine geçti. 46 yaşındaki Günak, artık VW çatısı altındaki tüm markaların tasarım çalışmalarından sorumlu kişi oldu. Murat Günak, geçen yıl Nisan ayında VW Grubu'na transfer olduğunda Volkswagen, Skoda ve Bentley marka grubunun tasarım yönetimini gerçekleştiriyor ve Grup Tasarım Başkanı Dr. Hartmunt Warkuss'a bağlı olarak çalışıyordu. Şimdi ise tüm VW Grubu markalarından sorumlu olacak.

Dünya otomotiv devlerinin peşinden koştuğu Günak'ın DaimlerChrysler'den Volkswagen'e geçişi ise 2003 yılının en çok konuşulan transferi olmuştu. Günak, göreve başlamadan önce Hürriyet'e verdiği ilk röportajında ‘‘Hayallerimin gerçekleşebileceği bir otomobil dizayn etmek istiyorum. Bu otomobil herkesin rüyalarına hitap edecek’’ demişti. Geçen zaman içinde VW'nin tasarımından sorumlu tek kişi haline gelen Günak, bu röportajında hedeflerini anlatmıştı:

DaimlerChrysler'den Volkswagen'e neden transfer oldunuz?

Volkswagen büyük bir üne sahip şirket. Kendi bünyesinde bulunan markaların birbirleriyle farklılıkları, burada işlerin daha ilginç olduğunu gösteriyor. VW'de Lupo tipi bir otomobilden başlayıp Phaeton modeline kadar çeşitli büyüklükte, çeşitli tekniklerle geliştirilmiş markalar bulunuyor. Ayrıca Bentley, Skoda, Audi, Seat ve Lamborghini de bu şirketin yelpazesi içinde bulunan diğer markalar. Bu şirkette yapacağım çalışmalarda benden daha fazla yaratıcılık bekleniyor. VW'de ideallerimi gerçekleştirmek gibi bir amacım var.

Rüya otomobiller yaratacak

1957 İstanbul doğumlu Murat Günak, doktor olan babasının Almanya'ya yerleşmesi nedeniyle, 16 yaşından itibaren bu ülkede yaşadı. Almanya'da Kassel Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirdikten sonra Almanya Ford'un otomobil çizimlerini beğenmesi üzerine burslu olarak Londra'daki Royal College of Art'a (Kraliyet Sanat Koleji) giden Günak, otomotiv dünyasına Ford'da adım attı. Daha sonra DaimlerBenz'de tasarımcı olarak çalışmaya başlayan Günak, Peugeot'da da Tasarım Grubu Başkanlığı görevini yürütmüştü. 1998 yılında otomotiv dünyasında çok konuşulan bir transfere imza atan Günak, tekrar yuvaya dönüş yapmıştı. Günak, 1998'den itibaren DaimlerChrysler'de Mercedes binek araçlarının tasarım sorumlusu pozisyonunda çalıştı.

Tasarımda önemli olan otomobile ruh vermek

Markayı öne çıkaran güzellik, teknik ve sempatinin uyum sağlamış bütünüdür. Bu her model için de aynıdır. Bu faktörlerin en ideal şekilde birleşmesiyle ortaya çıkan otomobil herkese hitap eder.

Dünyada otomobil gibi sohbet ettiren bir başka obje yok. Otomobil herkesin kalbine hitap ediyor. Her jenerasyonun kendisinden konuşturabiliyor.

Bizim mesleğimiz, otomobile bir ruh verebilmek. Otomobilde karakter çok önemlidir. Tasarımın otomobil seçiminde önemli bir rolü var. Ancak dizayn sadece şekil vermek değil. Otomobilin teknolojisin ve kalitesini de ortaya çıkartabilmektir.

Otomobil dizaynından 3 yıl sonra piyasaya çıkabiliyor. 7-9 yıl piyasada kalıyor. Bugün düşündüğünüz dizaynın 10-15 yıl piyasada kalması lazım. Müşterilerin bu dizaynı sevmesi lazım. Otomobil modern olacak, ancak günlük modalardan etkilenmeyecek. Biz tasarımlarımızda buna dikkat ediyoruz.

Gelecekte otomobiller çok fonksiyonlu hale gelecek. İç hacimleri genişleyecek, içinde teknolojik donanımlar yer alacak.

Otomotivciler peşinden koşuyor

‘Başlangıçtaki görev, Dr. Pischetsrieder'in vizyonunu ve yaptığı çalışmaları genişletmek, daha da ileriye götürmek. Bunları heyecan verici, göz alıcı bir şekle sokmak için gereken desteği vermek, yani burada ana düşünce, mevcut vizyonları elle tutulur, gözle görüler hale getirmek. Ürünlerimizde bunları göstermeye çalışacağız. VW, dünya kamuoyunda sempati yaratan bir marka, amacım bu kadar değerli bir markanın benim çalışmalarımla gözle görülebilir, daha mükemmel bir hale getirerek, daha fazla sempati yaratabilecek bir marka haline getirmek. İlerde hayallerimin gerçekleşebileceği bir otomobil dizayn etmek istiyorum. Bu otomobil herkesin rüyalarına hitap edecek.’


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail