Röportaj

27 Temmuz 2005 | HÜRRİYET-OTO YAŞAM

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

"2006'da herkes

ismimi duyacak"

 

Yeni Ford Focus’u tasarlayarak adından söz ettiren Murat Güler, tatile geldiği Türkiye’de yeni projeleri hakkında bilgi verdi. ‘2006 yılı benim yılım olacak ve herkes ismimi duyacak’ diye konuşan Güler, Ford’un yeni çizgisini taşıyan iki yeni modelinin tasarımını kendisinin yaptığını belirtti.

 

Güler, Ford Europe’nin tasarım bölümünde üçüncü adam pozisyonuna geldiğini de söyledi.

Yeni Ford Focus’un tasarımını yaparak büyük bir başarıya imza atan ve Türkiye’nin son dönemdeki gurur kaynaklarından biri olan Murat Güler, gerçek çıkışını 2006 yılında yapacağını belirtiyor. Güler, ‘Ford’un iki yeni modeline imza attım. 2006 yılında uluslararası otomotiv fuarlarıyla gün ışığına çıkacak bu modellerle herkes Murat Güler ismini duyacak. 2006 benim yılım olacak’ diye konuşuyor.

TATİLİ İKİ AY ERTELEDİM

Tatilini geçirmek için geçtiğimiz hafta Türkiye’ye gelen Güler, ‘Normalde Mayıs ayında Türkiye’ye gelecektim. Ancak son anda Ford’un yepyeni bir modelinin tasarımı bana verildi ve son iki aydır bu yeni modelin üzerinde çalışıyorum’ şeklinde konuşuyor.

Ford Europe’nin geçtiğimiz yıl tasarım direktörü olarak Opel’den Martin Smith’i transfer etmesinin ardından kendisi için birçok şeyin değiştiğini kaydeden Güler, ‘Ford, Martin ile birlikte Avrupa’da tasarımı ön plana tutmaya başladı. Avrupa’da artık rekabette iyi tasarım yapanlar kazanıyor. Bu konuda bize de çok iş düşüyor. Kısa sürede Martin’in en güvendiği tasarımcı oldum ve yeni projeleri üstlendim’ yorumunu yapıyor.

MARTİN BANA GÜVENİYOR

Yeni Focus’un hemen ardından 2007’de yenilenerek piyasaya çıkacak ikinci bir modele (Mondeo olduğu tahmin ediliyor) imza attığını kaydeden Güler, şöyle konuşuyor: ‘Bu projeye Martin Smith gelmeden önce başlamıştım. Yaptığım çizimler maket aşamasında değişmişti. Ama sesimi çıkartamamıştım. Martin gelip projeye bakınca, hemen müdahale etti ve ‘Maket Murat’ın yaptığı çizimlere bağlı kalınarak yapılsın’ dedi. Sonuçta, istediği yapıldı ve tamamen benim tasarladığım otomobil ortaya çıktı. Herkes çok beğendi ve bu araç önümüzdeki yıl konsept olarak fuarlarda sergilenmeye başlanacak. 2007 yılında da piyasaya çıkacak.’

YAKIŞIKLI MODEL OLDU

Martin’in kendisine çok güvendiğini söyleyen Güler, yepyeni bir modelin tüm tasarımını da kendisine vermesinin bunu ortaya koyduğunu belirtiyor. Güler imza attığı üçüncü projeyle ilgili şunları söylüyor: ‘Ford Europe, Avrupa’da hızla gelişen yeni bir segmente adım atıyor. Bu segmentte yer alacağı yepyeni bir model içinde çalışmalarını hızlandırdı. Ben bu projede yoktum. 7-8 tasarımcı proje geliştirdi ve Martin Smith’e sundu. Martin bu projeleri beğenmedi ve Mayıs ayında bana, ‘Murat bu projeyi sen yap’ dedi. Ben de normalde Mayıs ayında izne çıkacakken bunu erteledim ve hemen işe koyuldum. Kısa zamanda tasarladığım bu modeli Martin çok beğendi ve ‘Proje senin’ dedi. Tasarım şu anda neredeyse bitmiş sayılır. Kısa bir tatil yaptıktan sonra Ağustos’ta Torino’ya giderek, tasarımı makete dönüştüreceğiz. Çok yakışıklı bir otomobil oldu. 2006 yılında uluslararası Paris Otomobil Fuarı’nda konsept olarak sergilenmesi düşünülen bu otomobil de 2007’de piyasaya çıkacak.’

FOCUS’UN ÜSTÜNDE OLACAK

Tasarımını yaptığı bu yeni model hakkında çok fazla ayrıntı vermeyen Güler, ‘Şirket politikası gereği çok fazla bilgi veremem, ama Ford Europe’nin ilk kez girdiği bir segmentte yer alacak. Ford Focus’un üstünde bir sınıfta yer alacak. Model ve isim tamamen yeni olacak ve Ford Europe’nin yeni tasarım anlayışını yansıtacak’ açıklamasını yapıyor.

Üçüncü adam konumuna geldim

Murat Güler, Ford Europe’nin tasarım bölümünde 15 tasarımcının çalıştığını belirterek, ‘Ben şu anda Tasarım Direktörü Martin Smith ve Baş Tasarımcı Stefan Lamn’ın ardından üçüncü adam pozisyonundayım’ diyor. ‘Ben otomobil çizmek istiyorum. Sıfat benim için önemli değil’ diye konuşan Güler, ‘Benim resmi titrim uzman tasarımcı. Ama şu an yaptığım projelere bağlı olarak üçüncü önemli kişi pozisyonundayım. Geleceğimle ilgili kariyer planımı yeni modelin maketini tamamladıktan sonra Martin ile konuşacağım’ açıklamasını yapıyor. Kendisi için şu an önemli olanın tecrübe kazanmak olduğunu söyleyen Güler, şöyle konuşuyor: ‘Ben yönetici olup, politika yapmak istemiyorum. Şu an tasarımla ilgili yöneticiler çizim yapmıyor, şirket içindeki ilişkileri tayin ediyor. Bir bakıma siyaset yapıyorlar. Çok yaratıcı olamıyorlar. Ben ise otomobil çizip daha fazla tecrübe kazanmak istiyorum. Ne kadar proje yaparsam ileride benim kariyerim için o kadar önemli olur.’

Arkamda kimse yoktu

Yeni Ford Focus’un piyasaya çıkmasının ardından Türkiye’de hakkında çıkan haberlerin ailesini gururlandırdığını söyleyen Güler, kayınvalidesinin başından ise ilginç bir hikaye geçtiğini söylüyor. Güler, ‘Kayınvalidem İstanbul’da Ford’un bir showroomunu ziyaret edip araç hakkında bilgi almış. Otomobili tanıtan kişiyle tasarımcılar hakkında konuşurken, ‘Evet bu aracı da Murat Güler isimli bir Türk tasarlamış, ama herhalde arkasında biri vardır’ deyince, kayınvalidem, ‘Kendisi benim oğlum olur ve arkasında kimse yok’ cevabını vermiş. Sonuçta bir takım insanlar kendi kendilerine de başarılı olabiliyorlar’ diye konuşuyor.
 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail