Tanıtım

10 Mart 2005 | HÜRRİYET-OTO YAŞAM

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Marangozdan çift kanallı

lastik tasarımı

 

Bir dekorasyon mağazasında satış sorumlusu olarak çalışan 57 yaşındaki marangoz Nazmi Sırma, lastiği patlayınca kaza yapan otomobilinde hayatını kaybeden Konyaspor Teknik Direktörü Tevfik Lav’ın ölümüne çok üzülünce, bu tür kazaları önlemek için ‘Çift kanallı lastik’ tasarımı yapıp Türk Patent Enstitüsü’nden onaylattı.

 

İlkokul mezunu Sırma’nın, birbirinden bağımsız iki kanaldan oluşan lastik projesi sayesinde, yüksek hızla seyrederken, lastiğin bir kanalı patlasa dahi diğer kanal sayesinde araç dengesini koruyacak. Konyaspor Teknik Direktörü Tevfik Lav’ın 4 Nisan 2004 tarihinde kullandığı otomobilin lastiğinin patlaması sonucu şarampole yuvarlanıp ölmesi ile ilgili haberi televizyonda seyrederken, ‘İnsanların bir lastik patlaması sonucu ölmemesi gerekir. Bunu önleyecek bir lastik yapılabilir’ düşüncesine kapıldığını belirten Nazmi Sırma, ‘Yıllarca marangozluk yaptığım için tasarım konusunda birçok çalışmam olmuştu. Ben de oturup günlerce böyle bir lastik üzerine çalıştım. Sonunda bağımsız iki kanallı bir lastik tasarımı yaptım. Seyahat esnasında lastiğin bir kanalı patlasa bile ondan bağımsız olan bölüm sağlam kalabiliyor. Bu sayede özellikle hızlı seyir halindeki araçların dengesi korunmuş oluyor’ dedi.

Tasarım sonrası en çok jant bölümünde uğraştığını anlatan Sırma, ‘Lastik dıştan tek içten iki bölümden oluştuğu için orta bölümde oluşan desteğin daha fazla olması gerekiyordu. İki parçadan oluşan ve vidalarla birbirine bağlanan bir jant tasarımı yaptım. Bu jant sayesinde lastiğin yarısında oluşan boşluk da ortadan kaldırılıyor’ diye konuştu.

Çift kanallı lastik ve ‘giydirmeli jant’ tasarımını bu konuda uzmanlaşmış mühendis arkadaşlarıyla paylaştığını ve projenin çok beğenildiğini ifade eden Sırma, ‘Bana ‘Dünyada böyle bir tasarım yok. Bunun için patent müracaatı yap’ dediler. Ben de 18 Ağustos 2004 tarihinde Türk Patent Enstitüsü’ne çizimlerimle birlikte başvurdum. Bir aylık inceleme sonucunda projenin onaylandığı yazısı gönderildi’ şeklinde konuştu.

Projesini göstermek için Türkiye’deki büyük lastik üreticisi firmalarıyla temasa geçmeyi denediğini, ama katı kurallar nedeniyle yetkili kişilere ulaşamadığını anlatan Sırma, ‘Gösterdiğim tüm mühendisler ve kalıp ustaları ‘Bu inanılmaz birşey diyorlar’ Bu buluş Türkiye’ye dünya lastik pazarında çok büyük bir prestij kazandıracak. Türk ekonomisine çok büyük artılar getirecek. Şimdi tek sıkıntım projeme sahip çıkacak ve bunu hayata geçirecek bir firma yetkilisine ulaşmak’ dedi.
 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail