Tanıtım

17 Şubat 2005 | HÜRRİYET-OTO YAŞAM

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Sıra dışı kapılı otomobiller

 

Günümüz otomobillerinin neredeyse tümünün kapısı klasik şekilde açılıyor. Ancak, bundan tam 50 yıl önce ilk örneklerini gördüğümüz yukarı doğru açılan kapılar, artık sadece farklılaşmanın bir sembolü olarak sportif otomobillerde kullanılıyor.

 

Otomobiller yollara çıktığında, ne kapıları ne de tavanları vardı. Herhangi bir güvenlik donanımının olmadığı 20’inci yüzyıl başlarında, meydana gelen ölümlü kazaların oranı çok yüksekti. Her yeri açık olan otomobillerde bir kaza anında dışarı fırlama olayları çok sık yaşanıyordu. Günümüz otomobillerinin ayrılmaz bir parçası olarak görülen kapıların kullanılmasıyla birlikte kazalardaki ölüm oranları da azaldı. Klasik olarak bir otomobilin her iki yanına yerleştirilen kapı tasarımlarından bazıları 1950’li yıllardan sonra düşük maliyetli otomobil üretme çabalarının bir sonucu olarak marjinal görüntüler sergilemeye başladı. Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’nın yaralarını sarmaya başlamasıyla büyük boyutlu otomobiller yollara çıktı. Savaş sırasında uçak üreten Messerchmitt’in mikro boyutlu uçağa benzeyen Kabinenroller’i 1953 yılında tanıtıldı. BMW’nin mini boyutlu ön ve arka taraflarında kapıları olan Isetta modelini 1955 yılında piyasaya sunmasıyla değişik kapı tasarımlarına sahip otomobillerin devri de başladı. Daha sonraki yıllarda ise farklılaşma çabalarıyla birlikte değişik kapı dizaynları ortaya çıktı. Özellikle yukarıya doğru açılan kapılar süper spor otomobilerde bir farklılaşma ve prestij sembolü haline geldi.

Mercedes 300 SL

Spor otomobillerde yukarı doğru açılan kapıların öncüsü olan Mercedes’in 1954 yılından itibaren ürettiği efsanevi 300SL Gullwing modeli zamanında büyük sükse yapmıştı. Yukarı doğru açılan kapıları ilk kez De Lorean (DMC) kullanmamış olsa da, özellikle 80’lerden sonra bu tip kapıya sahip otomobiller çoğunlukla De Lorean ile beraber anılır. Lamborghini’nin efsanevi ve güncel Murcielago modellerinde de bu tip kapılar kullanılıyor.

Günümüzde

Mazda RX-8, Rolls Royce Phantom ve Peugeot 1007 gibi otomobiller de sıra dışı kapılara sahip. En son Detroit Fuarı’nda ilginç kapı tasarımlarına sahip konseptler sergilendi. Kapıları birbirinin aksi yönüne açılan Toyota FT-SX ve 6 adet kapıya sahip Infiniti Kuraza, belki 50 yıl önce başlayan tasarım harikası kapıları günümüzde de tekrar yaygınlaştırabilir.

BMW Isetta-Heinkel Kabine

BMW’nin en küçük boyutlu modelinin efsanevi 1502 ve 2002 modelleri olduğunu düşünüyorsaniz yanılıyorsunuz. Direksiyonu açılı olarak kapıya entegre edilen Isetta modelinin her iki kapısı da aracın ön ve arka kısmında yer alıyordu. Isetta’ya benzer bir anlayışla dizayn edilen Heinkel Kabine’de (1956-1958) ise sadece ön kapı bulunuyordu.

BMW 501 ve 502

1950’li ve 60’lı yıllarda Amerikan otomobillerinden tanıdığımız birbirine aksi yönlerde açılan kapı konseptini BMW de uygulamıştı. Ne var ki, o yıllarda bu tür kapılar kötü şöhretleriyle anılıyordu. Hızlı giderken beklenmedik şekilde açılan arka kapılara ‘katil’ lakabı takıldı.

Messerchmitt Kabinenroller

Kabinenroller yani ‘kabinli scooter’ın kısaltılmışı olan Messerschmitt’in otomobillerine yalnızca üstten binilebiliyordu. 1953-1964 yılları arasında üretilen Messerschmitt’ler o yıllarda büyük ekonomik zorluklar yaşayan Almanlar için idealdi. Aracın tavanı esasında kapı görevi görüyordu.
 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail