Yarışma

1 Mart 2006 | CNN TÜRK

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Güneş arabaları tekrar pistte

 

Türkiye'nin teknolojik alandaki yetkinliğini ortaya koyan güneş arabaları yeniden piste çıkıyor.

 

TÜBİTAK, geçtiğimiz yıl 'Formula G' adıyla ilk kez düzenlenen güneş arabaları yarışını, üniversitelerden gelen yoğun talep üzerine bu yıl da düzenlemeye karar verdi. TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi'nce organize edilen ve 38 takımın katılım başvurusu yaptığı yarış, bu yıl İzmir ve İstanbul'da iki ayaklı yapılacak.

TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Raşit Gürdilek, geçtiğimiz yıl ilki İstanbul'da düzenlenen 'Formula G' yarışının geleneksel hale dönüştürülmesinin istendiğini belirtti. Bazı üniversitelerin birden fazla takımla yer almak istediğini belirten Gürdilek, yarış için engellilerden de başvuru aldıklarını açıkladı.

Yarış için başvuru yapan üniversiteler:

ODTÜ, İTÜ, Atılım, Bahçeşehir, 9 Eylül, Kocaeli, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, YTÜ, Sakarya, Osmangazi, Süleyman Demirel, Muğla, Doğu Akdeniz, Çankaya, Ankara, Gaziantep, Boğaziçi, Marmara, İnönü, Atatürk, Karadeniz Teknik, Gazi, Kırıkkale, İstanbul, Uludağ, Sabancı, Zonguldak Karaelmas, Yıldız ve Ege Üniversiteleri.

Fayton yerine güneş arabası

Güneş arabalarının günlük yaşamda da kullanılabileceğini belirten Gürdilek, bazı üniversitelerin güneş enerjisiyle çalışan araçların otellerde, eğlence yerlerinde ve bazı turistik yerlerde fayton yerine kullanılabilmesi için projeler hazırlamaya başladıklarını söyledi.

8-9 Temmuz İzmir, 21-22-23 Temmuz İstanbul Park

Raşit Gürdilek, yarışın bu yıl 8-9 Temmuzda İzmir'de, 21-22-23 Temmuz tarihlerinde İstanbul Park'ta iki ayakta gerçekleştirileceğini ve araçların her iki yarışa da katılabileceklerini belirtti. İstanbul Park'taki bazı yokuşların güneş arabalarını zorladığını vurgulayan Gürdilek, bu bölümlerin parkurdan çıkarılarak yarışın 2.5 kilometre uzunlukta 30 tur şeklinde düzenleneceğini söyledi. Bu yılki yarışta, 1 kilowatt/saat olarak belirlenen akü kapasitesinin 2 kilowatt/saate çıkarılacağını anlatan Gürdilek, ödüllerin ise geçtiğimiz yılki miktarlardan az olmayacağını belirtti.

Geçtiğimiz yılki yarışmada dereceye girenlere, çeşitli hediyelerin yanısıra 10 bin, 7 bin 500 ve 5 bin YTL para ödülü verilmişti. TÜBİTAK, bu yılki yarışmaya ayıracağı bütçeyi ise henüz belirlemedi. Yarışma, geçtiğimiz yıl 16 takımla 30 ağustosta İstanbul Park'ta gerçekleştirilmişti.

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail