Yarışma

7 Eylül 2005 | TURK.INTERNET.COM

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Güneş arabaları yarıştı

 

Kurtköy'de yeni açılan İstanbul Park pistinde bu sefer güneş arabaları yarıştı. 15 üniversite ve 1 lise takımının hazırladıkları güneş enerjili araçlar Formula 1 pistindeydi.

 

İstanbul Park'ta gerçekleştirilen Formula G isimli yarışı 17 proje arasından, ODTÜ Robot Topluluğu’nun aracı MEŞ-e kazandı. 30 Ağustos’ta gerçekleştirilen Formula G yarışının birincisi olan, 10 kişilik ODTÜ öğrencilerinden oluşan MEŞ-e projesinin koordinatörü ve aracın pilotu Murat Şenol ekibi adına yaptığı konuşmada yarış için 15 aydır çalıştıklarını ama aldıkları sonucun bütün yorgunluklarını geçirdiğini söyleyerek aracın tamamlanması sürecinde ve sonuca ulaşmalarındaki katkılarından ve desteklerinden dolayı sponsor firma CMS’ye de teşekkür etti.

 

Türkiye'de ilk defa yapılan güneş arabaları yarışı dünya’da ilk defa Avustralya'da 1987 yılında gerçekleştirilmiş. Yarış için tasarlanan projelerin amacı; dünya genelinde yakıt rezervleri azalmış olan, düşük verimli, ekolojik uyumluluğu çok düşük içten yanmalı ulaşım araçlarına alternatif olarak çevre dostu, yüksek verimli, enerji kaynağı sıkıntısı olmayan bir ulaşım aracı ortaya koymak. Başlangıçta yalnızca Amerika ve Avustralya’da yapılan Formula G, bugün artık Almanya, İsviçre ve Japonya'da da gerçekleştiriliyor. Bu yarışlarda en önemli amaç belli bir mesafeyi en hızlı olarak bitirmek. Bunun için yapılması gereken şey, güneş enerjisinden olabildiğince verimli bir biçimde yararlanılan arabalar tasarlamak. Formula G adı altında İstanbul Park'ta yapılan Güneş Enerjili arabalar yarışı ise TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi tarafından organize edildi. İstanbul Park pistinde gerçekleştirilen Formula G yarışları Türkiye’de bu konuda yapılan ilk yarış özelliği taşıyor. Güneş enerjisi teknolojisini kitlelere tanıtmak ve gençlere, bilgiyi ürüne dönüştürme alışkanlığı kazandırmak amacıyla düzenlendiği bildirilen yarışmaya, 15 üniversite ve 1 lise takımı katıldı. Takımlar yarışmaya 1,5 yılı aşkın bir süredir hazırlanıyordu. İstanbul Park'ın 5.3 kilometrelik pistinin 4 kilometrelik kısmında yarışan güneş arabaları, 20 tur atarak 80 kilometre yol yaptılar. Yarışı Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu'ndan 70 hakem gözlemledi. Formula G'nin birincisi olan ekip 10 bin, ikincisi 7.500, üçüncüsü ise 5.000 YTL ödül kazandı. 'Yerli malzeme' katkısının en fazla olduğu arabaya da 5 bin YTL'lik 'Yerli Katkı Ödülü' verildi. Bu yıl ilk defa düzenlenen Formula G yarışması, önümüzdeki yıl uluslararası düzeye çıkarılacak.

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail