Organizasyon

23 Ağustos 2005 | NTVMSNBC

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Güneş enerjili

araçlar F1 pistinde

 

Gazi Üniversitesi tarafından tasarlanan Günsonic, Türkiye’nin güneş enerjisiyle çalışan ilk yarış arabalarının katılacağı Formula G yarışına hazır.

 

Türkiye’nin güneş enerjisiyle çalışan ilk yarış arabalarının katılacağı “Formula G” için geri sayım sürerken, Başkent’in bu yarıştaki temsilcilerinden “Günsonic” görücüye çıktı. Formula G isimli yarışta 30 Ağustos’ta piste çıkacak güneş enerjili otomobillerden “Günsonic”, yarışta Gazi Üniversitesi’ni temsil edecek.

TÜBİTAK ve Bilim-Teknik Dergisi tarafından organize edilen Türkiye’nin ilk güneş enerjisiyle çalışan arabalarının yarışacağı Formula G’de yer alacak olan “Günsonic”, saatte 100 kilometre hız kapasitesine sahip. Eni 1.80, boyu 5 metre olan ilginç tasarımlı araç, 15 numarayla piste çıkacak.

“KENDİMİZE GÜVENİYORUZ”


Aracı tasarlayan ekibin başındaki Yrd. Doç. Dr. Nihat Gemalmayan, otomobilin uzun süren bir emeğin ürünü olduğunu söyledi. Güneş pili kapasitesi 800 watt olan aracın pilotları Alperen Bozdağ ile Özkan Kurtuluş’un çalışmalarını azimle sürdürdüğünü ifade eden Gemalmayan, “Bu yarışta kendimize ve aracımıza güveniyoruz. Ekibimizde 10 kişi var ve 27 Ağustos’ta aracımız, İstanbul’daki pistte olacak. Başarılı olacağımıza inanıyoruz” dedi.

KATILIM ONAYI ALDILAR


Formula G yarışına katılacak 16 takım, TÜBİTAK’ın denetiminden geçerek katılım onayı aldı:
Kocaeli Üniversitesi: Körfez Yıldızı
Kocaeli Üniversitesi: Türk Mekatronik
Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Sabancı Üniversitesi: GYTE/Sabancı
Gazi Üniversitesi: Günsonic
Atılım Üniversitesi: Hasat
Ankara Üniversitesi: Günebakan
Süleyman Demirel Üniversitesi: Solarsonic
İTÜ: Arıba
ODTÜ: Soular Car
ODTÜ: Meşe
Sakarya Üniversitesi: Saguar
9 Eylül Üniversitesi: Solaris
İnönü Üniversitesi: Bug
Yıldız Teknik Üniversitesi: Kayan Yıldız
Yeditepe Üniversitesi: Yugat
İzmir Amerikan Lisesi: ACI

F1 PİSTİNDE 20 TUR ATACAKLAR


Yarış için TIR’larla İstanbul’a taşınacak araçların 27 Ağustos’ta önce aküleri boşaltılacak, ardından şarj edilerek yarışmacıların pisti tanıması için ilk antrenman gerçekleştirilecek. 28 Ağustos’ta ise takımların yarışmada başlayacakları sırayı belirlemek üzere sıralama turları gerçekleştirilecek. Araçlar, Formula 1 pistinde 3 tur atarak, elde edecekleri en iyi zamana göre, yarışmaya başlayacaklar.
Araçlar, 30 Ağustos’ta start için sabah erken saatlerde pistteki yerlerini alacaklar. Araçlar, sıralama turlarında en iyi zamanı gerçekleştiren araç başta olmak üzere 3’er metre arayla dizilecekler ve yarış saat 11.30’da başlayacak. Yarış, pistin 4 bin metresinde 20 tur olarak gerçekleştirilecek. Takımlar en fazla 3 pilot kullanabilecek. “Pit stop” için sınırlama konulmazken, ekipler, pistte görevli elemanlarıyla telsiz haberleşmesi sağlayabilecek.

BİRİNCİYE 10 BİN YTL ÖDÜL


Yarışta damalı bayrağı görecek ilk takım 10 bin YTL, ikinci 7 bin 500 YTL, üçüncü ise 5 bin YTL ödül alacak. Güneş arabasını en fazla yerli katkıyla üreten ekibe de 5 bin YTL ödül verilecek. Güneş enerjisiyle çalışan arabaların yüzeyleri, büyük bloklar halinde üretilmiş “güneş panelleri” ya da daha küçük esnek parçalar halinde kaportaya monte edilen “güneş gözelerinden” oluşuyor.

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail