Şirket

12 Nisan 2005 | HÜRRİYET-OTO YAŞAM

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Güleryüz'den çift katlı otobüs

 

Asıl meslekleri kaportacılık olan lise mezunu üç kardeş, babalarıyla birlikte Bursa Oto Sanayi Sitesi’nde 1967 yılında kurdukları atölyeden zirveye çıkarak; Macaristan, Bulgaristan, Yugoslavya ve Türki Cumhuriyetlere otobüs ihraç eder noktaya ulaştılar.

 

Üç kardeş kurdukları Güleryüz şirketiyle 2000 yılından bu yana tek katlı otobüs üretirken, yurtdışına patent ücreti ödemeden ilk Türk lisansına sahip otobüs üreterek önemli bir başarıya imza attılar.

Özel Halk Otobüsleri Derneği’nin isteği üzerine üretmeye başladıkları Türk lisanslı çift katlı otobüslerden ilk etapta 3 tane üreten kardeşler, İstanbul Özel Halk Otobüsleri Derneği için toplam 89 tane üretecek. Üç kardeş ‘Cobra Double Decer’ isimli çift katlı otobüsün dışında ‘Cobra GD272’ halk otobüsü, ‘Cobra GD160’ lüks halk otobüsü, ‘Cobra GD160’ lüks tip turizm ve yakın mesafe amaçlı otobüsü ‘Cobra GM220’ isimli şehir içi otobüsleri de üretiyor.

BİR TEK MOTOR MAN’DAN

Yeni otobüsleri hakkında bilgi veren Güleryüz şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve üç kardeşin en büyüğü İsmail Hakkı Keskin, Cobra Double Decer’in yurt dışına patent ücreti ödemeden üretilen ilk Türk otobüsü olduğunu belirterek, ‘Türkiye’de çoğunlukla halk otobüsü olarak kullanılan aracımızın isim hakkı, tasarımı dahil herşeyi bize ait. Bu yüzden gururumuz çok daha büyük. Üzerinde bize ait olmayan bir tek 283 beygir gücündeki MAN motoru bulunuyor’ dedi.

Otobüslerin İstanbul Özel Halk Otobüsleri Derneği’nin isteği üzerine üretildiğini kaydeden Keskin şöyle konuştu: ‘Biz ilk kez bu otobüsü Türk şasisi üzerine ürettik. Daha önce yurt dışından getirdiğimiz başta Volvo olmak üzere ithal şasi üzerine araçlarımız üretiyorduk. Bu da bize yaklaşık yüz bin Euro’luk bir maliyet getiriyordu. Maliyette büyük bir tasarruf elde ettik. Yeni yeni siparişler alıyoruz. Satışları 170 bin Euro. Yurt dışında ithal çift katlı otobüsün fiyatı ise 250 bin Euro civarında. Otobüslerimiz son derece kaliteli ve güvenli.’

AYDA 50 OTOBÜS ÜRETECEĞİZ

Fabrikalarında, bugüne kadar 600 otobüs ürettiklerini belirten Keskin, ‘Şimdilik ayda 20 otobüs kapasitemiz var. Ancak, 250 işçimiz ve 8 mühendisimizin çabalarıyla daha da büyüyerek yaklaşık 2 yıl içinde, ayda 50 otobüs üretecek seviyeye geleceğiz’ dedi.

Türk malı otobüsün fiyatı 170 bin Euro

170 bin Euro’ya satılan otobüsler, 11 metre uzunluğunda ve 4 metre yüksekliğinde. 283 beygir gücündeki Turbo Man tipi motora sahip olan otobüsler, 6 ileri ZF otomatik şanzımanlı, alçak dingilli, Safkar klimalı ve 76 yolcu koltuğuyla çift katlı olarak üretiliyor. Bursa’da üretilen otobüsler ilk olarak İstanbul Özel Halk Otobüsleri Derneği’ne satılırken, tek katlı otobüsler ise Adana, Alanya ve Bursa başta olmak üzere birçok ilde kullanılıyor. Güleryüz Cobra Otobüsleri Romanya, Macaristan, Bulgaristan, Sırbistan Karadağ ve Türk Cumhuriyetlerine ihraç ediliyor.
 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail