Araştırma

22 Şubat 2005 | HÜRRİYET-OTO YAŞAM

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

İşte geleceğin 5 otomobili

 

Amerika'nın en saygın bilim dergilerinden biri olan 'Popular Science' otomobilin geleceği ile ilgili 60 sayfaya yakın özel bir dosya hazırlamış. Bu dosyada otomotiv dünyasının gelecekte nasıl şekilleneceğine ilişkin ayrıntıların dışında, derginin uzman ekibinin, uluslararası otomotiv şirketlerinin yetkililerine danışarak hazırladığı ve geleceğin otomobillerine ışık tutacak yepyeni tasarımlar yer alıyor.

Otomotiv dünyasının vizyonuna ilişkin bilgilerin yer aldığı özel dosyada, yeni buluşlar, sektörün takıntıları, teknolojik gelişmeler, tasarım, hız ve bazı saplantılarla ilgili yorumlar ve açıklamalar yer alıyor. Ama bu özel dosyadaki en dikkat çeken bölüm, dergi uzmanlarının otomotiv endüstrisi yetkilileri ile birlikte tasarladıkları geleceğin 5 aracı... Tasarlanan bu yepyeni 5 araç derginin illüstrasyon ekibi tarafından resme dökülmüş.

20 YIL İÇİNDE YOLLARDA

Bugüne kadar bir çok firma geleceğin otomobillerini konsept olarak bize sundu. Ama daha çok şov şeklinde yapılan bu otomobiller çok fazla gerçeklik payı içermiyordu. Popular Science Dergisi ise şu anki mevcut teknolojilerin zaman içinde kaydedeceği aşama ile geleceği noktayı ortaya çıkarmış. Bu da yaratılan yepyeni 5 otomobilin hiç de gerçek dışı olmadığını gözler önüne seriyor. Ayrıca otomotiv uzmanları yaratılan bu otomobillerin çok kısa sürede olmasa da 20 yıl içinde yollarda yerini alacağını kaydediyorlar. İşte kendiniz görün ve karar verin. Geleceğin 5 yeni modeli.

Geleceğin yarış otomobilleri başaşağı bile gidebilecek

Geleceğin otomobilleri içinde en merak edilen araçların başında yarış otomobilleri geliyor. Güvenlik nedeniyle getirilen sınırlamalarla şu an mevcut teknolojiye sahip olmasına rağmen performans olarak fazla ilerlemeyen yarış otomobilleri, gelecekte başaşağı bile gidebilecek hıza ulaşabilir. Popular Science uzmanları ve motorsporları yetkilileri, 500 km hızla gidebilecek bir otomobil için pistlerin farklılaşması gerektiğinden yola çıkarak geleceğin yarış otomobilini yaratmışlar. Formula None olarak adlandırılan bu araç Le Mans otomobillerinin üzerine inşa edilmiş. Bugün var olan ancak laboratuvar dışına çıkamayan teknolojilerle modifiye edilen bu yarış otomobilinin en önemli özelliği altında bulunan hava kanalları.Bu kanallar sayesinde giren havayla yere daha çok yapışan araçlar, istenen hıza rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu yarış makinesinde, türbin motor 4 tekerlekte yer alan elektrik motoruna güç ileten elektrik jenaratörüne bağlı. Formula None'nin gövdesi karbon fiber malzemeden oluşuyor. Arka bölümünde üç parçalı, ön bölümünde iki parçalı kanadın bulunduğu araç bu sayede üst seviyede bir aerodinamik sağlıyor.

Bu otomobil izin verilirse 560 kilometre hız yapacak

‘2 bin beygir gücünde, şekli değişen ve 560 kilometre hızla giden hızlı bir süper otomobil yaratıldı’ dersek kimse buna inanmaz. Bu günümüz için çok fazla gelebir ama uzmanlar şu anda 500 kilometre bariyerini geçecek otomobilleri yeni teknolojiler ve ileri aerodinamiklerle gerçekleştirmek mümkün. Saleen S7 isimli spor otomobilin yaratıcısı Steve Saleen, 560 kilometre hıza ulaşacak bir otomobil yaratılacaksa, böyle bir otomobilin hava akışını ve yüksek hız dengesini sağlamak için daha uzun olması gerektiğini kaydediyor.

Bu doğrultuda yaratılacak bir süper otomobil, sürüş ortamının değişmesiyle birlikte farklı konfigürasyonlara sahip olabilecek. Düz giderken uzayan otomobil, virajlarda kısalacak ve kanatlar yardımıyla yavaşlayacak. Kuşkusuz böyle bir otomobil yaratılsa bile 560 kilometre hızla giden bir aracı kullanmış kimse yok. Bu yüzden güvenlik çok önemli. Aktif süspansiyon sistemi, aktif sürüş desteği ve havacılık endüstirisinden alınan kaza koruma sistemi ile, sürücülerin reaksiyonları belirlenerek kaza yapma riskleri ortadan kaldırılacak. Uzmanlar ise henüz uzak bir ihtimal olsada bu performans ve özelliklerle otomobillerin her hızda seyredebileceğini söylüyorlar.

1) 2 bin beygirlik motoruyla performans sürüşü sunan otomobilde ayrıca şehir içinde ek olarak elektrikli hibrid motor yer alıyor.

2) İçi jel ile doldurulmuş lastiklerde kullanılan malzeme yüksek hızda lastiklerin parçalanmasını önlüyor.

3) Manuel transmisyonun bulunduğu otomobilde kontrol direksiyonun üzerinden yapılıyor.

4) Aktif süspansiyon sistemi yolu analiz ederek aracın yüksek veya alçak seyretmesini sağlıyor.

5) Güvenli elektronik hız ve frenleme destek sistemi dönüşlere ve diğer araçlara göre reaksiyon gösteriyor.

6) Akıllı sensörler yolu tarayarak bunu grafiklerle baş hizasındaki ekrana yansıtıyor.

7) Morphing teknolojisi sayesinde otomobil yüksek hızlarda uzuyor, dönüşlerde kısalıyor.

İşte en çevreci otomobil

Kuşkusuz geleceğin otomobillerini alternatif yakıtlar şekillendirecek. Popular Science Dergisi'de hazırladığı özel dosyada daha çok yakıt teknolojilerinin geleceğine dair ipuçları vermiş. Hibrid yani iki farklı motordan oluşan melez otomobillerin gelecekte daha fazla yaygınlaşacağını ve petrol yerine hidrojen kullanımının artacağı kaydediliyor. Bu alanda geleceğin çevreye duyarlı otomobilini yaratan uzmanlar, aracı Toyota'nın hibrid aracı Prius'tan yola çıkarak tasarlamışlar.

Tüm dünyada büyük başarı kazanan ve meraklıları tarafından bir yıla yakın beklenen Toyota Prius, 80 kilometreye kadar elektrikli motorla yol alarak düşük emisyonla çevreye en duyarlı otomobil. Dergi uzmanlarının yine otomotiv yetkililerin yönlendirmesiyle oluşturdukları Yeşil otomobil ise Prius'un gelecek versiyonu olarak adlandırılıyor. Prius'tan daha büyük bir gövdeye sahip bu çevreci otomobil, neredeyse 180 km hıza kadar elektrik elektrik motoruyla yol alarak hem yakıt tasarrufu sağlıyor, hem de çevreyi koruyor.Yakıt tasarrufu ağırlığın düşürülmesi ve çekme gücüne bağlı olarak sağlanıyor. Yeşil otomobili daha hafif yapmak için iskeleti ve gövdesi için karbon bileşenlerden oluşan malzemeler gerekiyor. Bu tip bileşenler şu anda halihazırda bir çok otomobilin parçalarında kullanılıyor ama tüm otomobili bu parçalardan yapmak henüz ortalama bir araç pazarı için çok pahalı. Yeşil otomobilde kullanılan yakıt hücresi GreenCar'a ve tüm sistemlerine güç sağlıyor. Sıkışmış hidrojen gazı oksijenle temas ederek su formunu alıyor ve bu da elektrik enerjisi yaratıyor.

SUV'ların yerini eğlence amaçlı RUV'lar alacak

Çok işleve sahip spor amaçlı araçlar yani SUV'lar son yıllarda büyük beğeni topluyor. Ama uzmanlar SUV'ların bu yeni segment için sadece bir başlangıç olduğunu, daha eğlenceli işlevler sunan RUV'ların (Eğlence amaçlı araçlar) ise gelecekte popüler olacağını kaydediyor.

Çok şık bir araç görünüşünde olan RUV'lar yüksek teknolojiye sahip bir çok özelliği içinde barındıracak. Hidrojen yakıt hücresi ile çalışan hibrid motorun yer aldığı bu araçların ağırlığı hafifletilmiş gücü ise artırılmış olacak. Bu sayede önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayacak. Ayrıca bu tip araçlarda uzun yolculuklar için çeşitli iletişimler ve eğlence seçenekleri de sunulacak. Örneğin, aracı durduğunuzda bir düğmeye basarak arka bölümü uzatıp daha fazla alan elde edeceksiniz.

ÇOK FONKSİYONEL

Yeni nesil bu araçlar size lüks ve yüksek teknolojiye sahip bir kamp imkanı sunuyor. Araçta uyumak için bölmeler veya e-mail alıp gönderebildiğiniz kablosuz dizüstü bilgisayarlar da yer alıyor.

Arka bölmede lavoba, fırın, duş ve tuvaletin bulunduğu bu araçın zemininde katlanır bir masa bulunuyor. Bu masa yatak olarak da kullanılabiliyor.

RUV, sahip olduğu hibrid motoru ile yakıt tasarrufu sağlarken, sensörler sayesinde yol ve otomobilin sistemleri hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Örneğin, lastiklerin havası boşalmışsa sürücüyü uyarıyor.

Araca monte edilen masa ve sandalyeler, ihtiyaç duyulana kadar aracın içinde panel olarak yer alıyor.

Uzun boylu kullanıcıların rahat duş yapması için oturma yerleri de bulunuyor.

Koltukların arkasına yerleştirilen laptoplar sayesinde aracın içi ofis şeklini alıyor.

Buzdolabı ve fırın sayesinde küçük çaplı yemekler yapma imkanı sağlıyor.

Kapılar zemin ve tavana kitlenip aracın dışına çıkıyor. Böylece küçük bir teras yaratılıyor.

Bu otomobil kendi kendine gidiyor, sürücü gazete okuyor

Günümüzde tüm dünyada otomobil sayıları hızla artarken, buna paralel olarak yeterli yolların olmaması trafik keşmekeşini de beraberinde getiriyor. Günümüz teknolojileri bu sorun için yepyeni bir çözüm sunuyor. Bu da otomobilleri birlikte hareket ettirerek tren yöntemiyle yol almalarını sağlamak.. Geçtiğimiz aylarda Toyota'nın sergilediği PM modeli bu çözüm için başlangıç noktasını oluşturuyor. Popular Science dergisi uzmanları, otomotiv yetkilileri ile bu aracın üzerinde oynayarak üçüncü çözüm yolunu bulmuşlar. Kablosuz olarak bir aracın diğerine sanal olarak bağlanmasını sağlayan yeni bir teknoloji trafikte araçların yavaşlamadan arka arkaya gitmesini sağlıyor. Dergi tarafından 'Pod' diye adlandırılan bu otomobiller içeriden insan yardımına gerek duymadan yol alabiliyor. Otomobilin içindekiler ise gazete okuyup, televizyon seyredecek zamana sahip oluyor.

Bu teknolojinin bileşenleri şu anda otomobillerde kullanıyor. Otomatik Hız Belirleyici (Automatic Cruise Control-ACC) sistemi önündeki araçla mesafeyi ayarlayıp otomobil hızını belirliyor. Eğer öndeki araç yavaşlarsa arkadaki de bu sistem sayesinde yavaşlıyor. Bu sisteme sahip otomobiller kablosuz iletişim sayesinde 10 otomobile kadar bağlantı yapabilecek. Yani 10 araç arka arkaya belirli bir hızda kendi kendine gidebilecek. Bu da trafik sıkışıklığının en büyük sebeplerinden biri olan farklı frenajları ortadan kaldıracak. Uzmanlar, bu tip araçların güvenli bir şekilde işlemesi için daha 10 yıl olduğunu belirtiyorlar.
 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail