Tanıtım

8 Aralık 2005 | ARABAM.COM

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Ferrari GG50

 

Tokyo Otomobil Fuarı'nda ortaya çıkan Ferrari GG50 ünlü tasarımcı Giorgetto Giugiaro için duygusal önem taşıyor.

 

İtalyan otomotiv endüstrisi öylesine büyük bir yapıya sahip ki otomobil üreticilerinin yanı sıra tasarımcı, hatta yan sanayi firmaları bile dünya pazarlarında boy gösteriyor, ürünleriyle adından sıkça söz ettiriyor.


Pininfarina, Bertone, Giugiaro bu otomobil merkezinin akla gelen ilk dünya devleri… Italdesign ve onun tasarımcısı Giorgetto Giugiaro’nun İtalya kamuoyundaki yeriyse rakiplerinden biraz daha farklı…


İlk tasarımını 1955 yılında yapan Giugiaro bu yıl sektördeki ellinci yılını kutluyor. Yarım asırlık geçmişini kalıcı bir yapıtla taçlandırmayı hedefleyen firma, özel bir Ferrari konsepti yaratarak bu hedefine açıkçası ulaştı. Ferrari 612 Scaglietti’nin genel çizgisini alan tasarımcı ortaya GG50 olarak isimlendirdiği bir konsepti çıkardı. Aslında konseptin temelleri bir yıl öncesine uzanıyor. 2004 yılında düzenlenen Paris Otomobil Fuarı’nda Ferrari başkanı Luca di Montezemolo ile görüşen Giugiaro bu özel konsepti yaratmak için izni kapmış. Ancak Montezemolo tasarımcının iki kurala uyması konusunda şart koymuş. Buna göre yaratıcı düşünce sınırlandırılmamış fakat genel tasarımın Ferrari gelenekleriyle örtüşmesi sağlanmış. Şubat ayında proje üstünde çalışmaya başlayan Giugiaro ilk etapta otomobilin 1:10 boyutlarında bir prototipini yaratmış. Ardından Italdesign firmasının desteğiyle GG50’nin üç boyutlu bir görünümü bilgisayar ortamında ortaya çıkarılmış. Bilgisayar simülasyonunu gören Ferrari kurmaylarından yeşil ışık alınınca da nisan ayında 1:1 oranındaki gerçek konseptin üretimine başlanmış.


GG50, 612 Scaglietti ile aynı platformu paylaşmasına karşın boyu 4810 mm olarak belirlenmiş. Bu, 612 Scaglietti’ye göre 90 mm oranında bir azalma anlamına geliyor. 2950 mm’lik iz genişliğiyse korunmuş. 612 Scaglietti’de dikey konumlandırılan yakıt tankı ciddi bir değişime uğramış. Arka koltukların yeniden tasarlanmasıyla 95 litrelik hacme ulaşan depo ekstra bir yer açılmış. Bu işlemin ardından 612 Scaglietti’nin 240 litrelik bagaj hacmi 30 litre büyümüş. Ayrıca arka süspansiyon bu yakıt deposuna bağlanarak sıra dışı bir teknoloji yaratılmış.


Giugiaro asıl maharetiniyse dış tasarımda sergilemiş. Otomobilin burun kısmı yuvarlak tasarlanırken, arka bölümde daha köşeli bir çizgi göze çarpıyor. İtalyan tasarımcı otomobilin görünümünüyse kısa ve net bir biçimde ifade ediyor: “Yukarıdan kutu gibi bir tasarım...”


Ön bölüm sivri radyatör ızgarasıyla dikkat çekerken, bu bölümün yan tarafındaki büyük hava girişleri de göze çarpıyor. Yukarı doğru gittikçe incelen far tasarımı da GG50’ye özgü. Ön camın tavan boyunca devam etmesi diğer bir ilgi çeken detay. İnce aynalar yan bölüme şık bir yapı kazandırmış. Kapılardaki kanallar ön ve arka frenlerin soğutulmasında önemli rol oynuyor. Arkadaysa küçük bagaj kaputu, yuvarlak stoplar ve dört egzoz çıkışıyla güç vurgulanır hale getirilmiş.


Tasarımcı iç mekan için de hummalı bir çalışma gerçekleştirmiş. Öncelikle 2+2 kişilik modellerin klasik problemi olan arkaya geçişi kolaylaştırmak üzere yeni bir tasarım yaratılmış. Geniş açılan kapılar ve tavanın arkaya doğru yükseltilmesi bu sorunun çözümü olarak vurgulanıyor. Klasik vites kolu kaldırılarak F1 stili direksiyondan vites değiştirme sistemi eklenmiş. Vites kolunun yerineyse ışıkları ve el frenini kontrol eden butonlar konumlandırılmış. Pioneer’ın AVIC-X1R kodlu uydu navigasyon sistemi orta konsolun tasarımında büyük rol oynuyor. İç mekan yeniden tasarlanan deri döşemelerle elit bir havaya ulaştırılmış.


GG50’nin üretim bandına alınması düşünülmüyor. Ancak bu konsepten elde edilen bilgilerle 575M modelinin yerini alacak olan ‘Imola’ kodlu otomobil yaratılacak.
 

TEKNİK ÖZELLİKLER
Motor V12
Motor Hacmi 5748 cc
Max Güç 540 HP-7250 d/d
Uzunluk 4810 mm
Genişlik 1950 mm
Yükseklik 1347 mm
İz Genişliği 2950 mm
Bagaj Hacmi 270 lt

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail