Tanıtım

31 Mart 2005

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Ferrari Testarossa

 

İtalyan üreticinin tarihinde ‘TR’ kod ismiyle tanımlanan Testarossa serisinin ayrı bir yeri var.

 

Ortaya yerleştirilen motoru ile rakiplerinden sıyrılan model o zamanın süper otomobilleri arasında en popüleri olmuştu. Yerini 365 GTB/4’e bıraktığındaysa motorunun bulunduğu yer değişti. Üretim bandına girdiği yıllarda efsaneler arasına girmesini sağlayan karoser tasarımı artık rakiplerini çağrıştıran bir hal almıştı. Motor bir önceki versiyonun aksine karoserin önünde bulunuyordu.

Bu uygulama Ferrari mühendislerinin zamanın trendlerini takip etmesi nedeniyle yaşandı. Aslında Lamborgini Miura’nın 1966’da yakaladığı bu trendin etkisi olduğu da iddia edilebilir.

On yıl beklendi...

365 GT4 BB’nin motorunu 365 GTB/4’den (Daytona) ayıran tek özelliği konumu değildi. 180 derece açıyla yerleştirilmiş 12 silindire sahipti. Bu yerleşim şekli boxer motor tipini andırsa da düz şekliyle farkını ortaya koyuyordu.

Bu yerleşimin en büyük avantajı yol tutuş performansını artırmasıydı. Düz silindir yerleşimi ağırlık merkezini aşağı çekiyor ve otomobilin yere daha sağlam basmasını sağlıyordu. BB’nin motoru lastik izdüşümünü daraltmak amacıyla vites kutusunun üzerine yerleştirilmişti. Bu tasarım da ağırlık merkezinin konumu konusunda avantaj sağlıyordu.

Ferrari’nin efsaneleşmiş modellerinin tasarımcısı Pininfarina’nın tasarladığı aracın 4.4 litrelik güçlü motorunu 6 egzoz çıkışı destekliyordu.

365 GT4 BB Ferrari’nin çok bilindik modelleri arasında yer almıyor. Fakat bir efsanenin temellerini attığı bir gerçek. 365 GT4 BB revizyonların ardından 1976 yılında 512 BB adıyla Ferrari fanatiklerinin hayallerinde kendine yer edindi.

Son olarak 1984 Paris Otomobil Fuarı’nda BB’nin temelleri üzerine kurulu bir destanın ilk satırları yazıldı: Ferrari Testarossa…

Lakabı ‘Kızıl kafa’

Otomobilin ismi üretim bantlarıyla tanışmasının tam yirmi yıl öncesine dayanıyor. O dönem zaferden zafere koşan Ferrari takımının yarış otomobilinin ismi Testarossa’ydı. Rüyalarına girdiği otomobil tutkunu sayısı gün geçtikçe artıkça, İtalyanlar Testarossa’nın kırmızı silindir kafalarından esinlenerek ona “Kızıl kafa” dediler. Bu silindir kafaları 24 saat yarışlarını kazanan 250 TR modeliyle ünlendi.

Teknik olarak Testarossa, 512 Bbi modelinin yeniden şekillendirilmesiyle ortaya çıkmıştı. Fakat dış görünümünde onu selefinden ayıran iki özellik vardı. Fonksiyonellik, yeni modelin bu kadar farklı gözükmesindeki ana nedendi. Arkadaki radyatör ızgarası iki BB modelinde de mevcuttu fakat Testarossa’da bu ızgaranın yerinin değişmesi teknik açıdan büyük avantajlar sağladı. Tüm dünyada Testarossa dendiğinde akla gelen model 5 litre hacmindeki 390 HP’lik güç çıkışı sunan seri oluyor. Bu otomobil güçlü motoru sayesinde 0’dan 100 km/s hıza çıkış için sadece 5.3 saniyeye ihtiyaç duyuyordu. Modelin son hızıysa saatte 290 km’ydi.

Testarossa’nın tasarımı bir çok Ferrari gibi Pininfarina’nın kaleminden çıktı. Burnu keskin bir bitişe sahipti. En belirgin ve efsaneleşen yönü ise iki tarafta da boylu boyunca uzanan 5 şeritli hava kanalıydı. Bu tasarım ileriki yıllarda ortadan motora sahip bir çok otomobilde kullanıldı. Bunların haricinde farların altındaki küçük hava delikleri serin havayı motora iletiyordu.

Testarossa’da göze çarpan bir diğer marjinallik de soldaki geri görüş aynasının yeriydi.Ayna çamurlukla tavan arasındaki çıtanın üzerindeydi. Testarossa’nın bu görünüşü 1991 yılında çok az değişti. Otomobil en büyük değişimini 1991 yılında yaşadı. Dış görünüşteki değişimlerle beraber ön konsolun rengi de değişti.

Efsanenin adı aynıydı fakat giderek kendini yeniliyordu. Testarossa, son halini ise 1994 yılında aldı. Oldukça kilo kaybetti, eskisinden daha yakışıklıydı. 1991’de 390 HP üreten motoru 428 HP üretir hale getirildi. 1994 yılındaysa bu rakam 440 HP’ ye ulaştı. 1973 yılında 365 GT/4 BB ile başlayan bu efsane Ferrari’nin en uzun süre üretimde kalan modeli oldu.
 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail