Yarışma

30 Mart 2005 | HÜRRİYET-OTO YAŞAM

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Dünya tasarım yarışması sonuçlandı

 

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen ve teması ‘dünya otomobili’ olan ‘Dünya Otomotiv Tasarım Yarışması’ sonuçlandı. Dünya çapında 28 tasarım okulundan 97 öğrencinin 70 projeyle yarıştığı yarışmada, 10 bin dolarlık birincilik ödülünü Kanada Montreal Üniversitesi tasarım bölümünde okuyan Christophe Charbault kazandı.

 

Jüri üyeleri, Charbault’un ‘Virtuoo’ isimli tasarımının çağ ötesi, çekici, pratik ve uğraşılmış olduğu için birinci seçtiklerini belirterek, ‘Virtuoo çok akıllıca tasarlanarak hem günümüzü hem geleceği yansıtıyor’ yorumunda bulunuyorlar. Yarışmada 5 bin dolarlık ikincilik ödülünü ise San Francisco Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Antonia Borja kazandı. Borja’nın ‘Ford G Truck’ isimli tasarımını modernize edilmiş bir hip hop konsepti olarak değerlendiren jüri üyeleri, aracın stili, teknolojileri ve yeniliklerinin çok iyi şekilde dengelendiği yorumunu yapıyorlar.

Yarışmada üçüncülüğü ise Tokyo Zokei Üniversitesi’nden Yoshiyuki Kashiwagi kazandı. Kashiwagi’ye 2 bin 500 dolarlık üçüncülük ödülü getiren ‘C-H Compact’ isimli tasarımı hakkında jüri üyeleri açık, etkili bir fikir olduğunu belirterek, ‘Küçük, çok kullanımlı bu araç yüksek seviyede dijital teknolojiyi içinde barındırıyor’ ifadesini kullanıyorlar.

2015 YILINDA PİYASADA

Dünya çapında 28 okuldan tasarım öğrencilerinin davet edildiği yarışmada, yarışmacılardan hem kendi kültürel değerlerini hem de 3 kıtada en az 5 ülkede satılabilecek bir dünya otomobili tasarlamaları istendi. Yarışmada araçların hangi kültürü yansıttığının kolay anlaşılabilir olması ve 2015 yılında 100 bin adet üretileceğinden yola çıkılarak tasarımın bu yönde gerçekleşmesi istendi. Bu nedenle aracın üretim maliyetlerinin bugün her öğrencinin kendi ülkesinde ortalama maliyetlerin üzerine çıkmaması gerektiği kaydedildi.

Bu yıl yarışmanı jüri üyeleri ise şu isimlerden oluştu: ‘Automobile and Auto&Design dergilerinden Robert Cumberford, Callaway otomobillerinin ve Porsche Spexter’ın serbest tasarımcısı Paul Deutschman, Car Styling dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Akira Fujimoto, Automotive Industries and The Robb Report dergilerinin Genel Yayın Yönetmeni Ken Gross, Ford Motor Company’nin İç Tasarım Direktörü Marek Reichman.’

Birçok ödül verildi

Yarışmada ayrıca farklı ödüller de verildi. 2003 yılında yarışmanın sponsorları arasına giren bilgisayar şirketi Alias da bilgisayar uygulamalı en iyi tasarım ödüllerini seçti. En iyi bilgisayar uygulamalı proje ödülünü Guillaume Daniel, Julien Lebely and Richard Pedron’undan oluşan takımın gerçekleştirdiği ‘Citroen’ isimli tasarım aldı. Birincilik ödülü ise 72 bin dolar değerindeki AutoStudio programı oldu.

İkincilik ödülü ise El Camino isimli projesiyle Kenichi Munakata’ya verildi. İkincilik ödülü olarak ise Alias Studio paket programı verildi. Bu alanda üçüncülük ödülü ise Engaqa projesiyle Yan Liu ve Martin Arbolla kazandı.

Yarışmada ödüller bununla da sınırlı kalmadı. Yarışmanın sponsorlarından Ballard Power Systems şirketi de en iyi teknoloji ödülü verdi. Bu alanda ödül kazananlar Ballard şirketinin faaliyetlerini görmek için ücretsiz bir seyahat ile ödüllendirildiler. Bu yıl en iyi teknoloji ödülünü Çin’den Jian Yang kazanırken, Yang’ın gerçekleştirdiği Hotway isimli proje, eğlence ve pratik çözümlerinin yanı sıra yüksek seviyede güvenlik teknolojisi barındırdığı için seçildi.

En iyi tasarım okulu Japonya’dan

Yarışmaya, Çin, Fransa, Japonya, Almanya, İtalya, Kore, Hong Kong, İngiltere, Galler, İspanya, Hindistan, İsveç, Brezilya, Amerika ve Kanada’dan katılan 28 tasarım okulu, 2005 yılının en iyi okulu olmak için de yarıştı. 2005 yılının en iyi tasarım okulu Japon Chiba Üniversitesi oldu. Chiba, birincilik ödülü olarak IBM tarafından bilgisayar ve özel tasarım programları ile donatılacak.
 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail