Tanıtım

17 Mart 2005 | OTOALSAT.COM

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Diardi S seri üretimde

 

İzmir'in Balçova ilçesindeki bir atölyede üretilen ve İtalyanca'da 'hırçın kedi' anlamına gelen Diardi S marka el yapımı spor otomobilin seri üretimine başlanacak.

 

Türkiye ve yurtdışından büyük talep almalarından sonra otomobili seri üretmek için Ege Serbest Bölgesi'nde fabrika kurmaya karar verdiklerini belirten Diardi S'nin üreticileri Ömer Çenberci ve Hakan Görgülü, 2 ay içinde yeni fabrikada üretilmeye başlanacak tek Türk yapımı kupon üretim spor otomobilini dünyanın en tanınmış markası yapmayı hedefliyorlar.

Hedeflerinin Diardi S'i en yüksek standartlarda üretmek olduğunu söyleyen Çenberci Otomotiv A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Çenberci, Diardi S'nin de dünyadaki benzerleri gibi kupon üretilmeye devam edileceğini vurgulayarak, görenlerin bu otomobilin yerli bir firma tarafından Türkiye'de üretildiğine inanmadıklarını ifade etti.

"Aston Martin, Ferrari gibi belirli kişilere hitap eden, özel çizgileri olan Diardi S'in Türkiye'de üretilmesi çok önemli. İnsanlar bu aracın Türkiye'de üretildiğine inanmakta zorluk çekiyorlar. Diardi S, İzmir'de doğdu ve buradan tüm dünyaya yayılacak" diyen Çenberci, bu tür kupon üretimlerin dünyada da atölye tarzı küçük yerlerde geliştirildiğini belirtti.

Diardi S modelinin daha çok ABD, Akdeniz ülkeleri ve zengin Ortadoğu ülkelerindeki pazarlara hitap ettiğini söyleyen Çenberci, şu anda kendileriyle distribütörlük anlaşması yapmak için ABD, Avrupa, Kıbrıs ve Ortadoğu ülkelerinden çok sayıda teklif aldıklarını söyledi. Çenberci, bu tür araçların Avrupa'da çok fazla firma tarafından üretildiğini, ancak tamamen emek yoğun bir süreçte üretildiği için Türkiye'de üretimin rekabette büyük avantajlar sunduğunu dile getirdi. Diardi S'nin kendi alanında tek yerli üretimi olduğunu anlatan Çenberci, şöyle konuştu:

İlk yıl hedef 500 adet satış

"Yeni tesisin üretime geçmesiyle birlikte birinci yılda Türkiye'de 200, yurtdışında ise 300 araç satmayı hedefliyoruz. Pazardan gelecek geri dönüşlere bağlı olarak üretim planlamasında önemli değişiklikler yapılacak. Şu anda bile ABD'den ciddi talep artışı var. Yatırımlarımızda çok temkinli gidiyoruz. Amacımız kurumsal kimliğe sahip bir işletme olarak uluslararası pazarlarda markasını kanıtlamış güçlü bir Türk el yapımı spor otomobil yaratmaktır."

Çenberci, daha farklı dizaynlara sahip yeni modeller üzerinde çalıştıklarını, daha büyük projeler için Türkiye'nin büyük otomotiv yan sanayii tedarikçisi firmalarla görüştüklerini dile getirdi.


TEKNİK ÖZELLİKLER

Motor

Silindir hacmi 1596
Silindir/subap sayısı 4/16
Motor gücü 120 HP-6000 d/d
Maksimum tork 147 Nm-4000 d/d

Performans

Şanzıman

5 ileri manuel

Karoser

Boyutlar (u/g/y) 3650/1750/1070
Dingil mesafesi 2570
Boş ağırlık 870 kg
Donanım: Recaro tipi koltuklar, krom kaplama yer döşemesi, CD çalarlı müzik sistemi
Versiyonlar

2.2 lt 170 HP

3.2 lt 342 HP

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail