Tanıtım

15 Eylül 2005 | OTOMAX

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Citroen DS

 

Citroën DS’nin 50’nci yıldönümü: Olağanüstü bir otomobilin hikayesi! Citroën, elli yıl önce DS 19 modelini ilk kez 6 Ekim 1955 yılında Paris Motor Show’da sergilemişti.

 

Yeni otomobil tam anlamıyla sansasyon yaratmıştı. 30 yıllık kara Traction Avant modellerinin ardından DS, övünülecek aerodinamik tasarımı ve Champagne, Daffodil, Spring Gren ve Aubergine gibi yeni karoser renkleriyle yeni bir çığır açtı. Aynı zamanda konfor ve güvenliği bir arada bulundurarak akılcı teknoloji alanında da öncü oldu. Fuarı ziyaret eden insanlar, diğer markalarda “devrim yaratan” olarak lanse edilen ve yakın bir gelecekte karşılarına çıkabilecek yenilikçi bir otomobil görmek yerine, DS ile bu olguları o günün otomobilinde gördüler.

Roland Barthes tarafından hazırlanan efsanevi otomobil kısa zamanda “tanrıça” adını aldı (Fransızca’da “deesee”-DS). Aynı otomobil onlarca yıl politika, şov dünyası ve sportif organizasyonlarda veya sıradan tatil yolculuklarında hep ön planda bulundu. 1962 yılında DS, Petit Clamart’ta General de Gaulle’e suikast girişimiyle Fransız politika arenasına giriş yaptı. Başkanlık DS’si delik deşik edilmesine rağmen yolunda kaldı ve hareket etmeye devam etti. DS film yıldızı da oldu ve Fantomas ile Back to the Future II gibi filmlerde rol aldı. Louis de Funes, Jean Marais ve Lino Ventura gibi pek çok Fransız aktör efsane otomobilin direksiyonunun başına geçti.

DS efsanesi bugün dahi varlığını sürdürüyor. Otomobilin ellinci yılı şerefine Paris’te bulunan Cité des Sciences et de l'Industrie’de 600 m2’lik bir sergi alanı hazırlandı.

Sergi için pop tarzında ışıklandırma ve beyaz yer döşemesiyle hazırlanan dekor, DS’nin görkemli yıllarını tekrar hatırlatıyor. Sergide sekiz DS modeli ve üç ana tema bulunuyor: tasarım, teknoloji ve binek otomobil ile sportif aktivitelerdeki başarı.

DS’nin yenilikçi tasarımı, Flaminio Bertoni ile, havacılık geçmişi olan mühendis Andre Lefebvre işbirliğinde hazırlandı ve üç farklı modelle yansıtıldı: DS 19 Saloon, DS 23 Pallas ve DS 20 BREAK. Filmler, üretim bandından fotoğraflar, endüstriyel tasarımlar ve geçiş modelleri DS’nin şekillenmesini ve hikayesini anlatıyor.

Yenilikçi süspansiyonu, frenleri, direksiyon sistemi ve yol tutuşuyla DS konfor ve güvenlik konularında yeni standartlar getirdi. Yüksek başınçlı hidrolik güç ünitesi, bu yenilikçi adımların merkezinde yer alıyordu. Sergide kesiti halinde sergilenen kaputsuz, çamurluksuz ve kapısız DS’ye yer verilirken, aynı zamanda ziyaretçilerin binebilecekleri bir başka DS de bulunuyor. Araca binerek, DS yolcularının iç mekanda yaşadıkları deneyimi yeniden yaşama fırsatı bulabilirler.

Üç olağanüstü DS modeli – göz alıcı cabrio, siyah resmi araç ve motorsporları prototipi – etkileyici sportif kariyere sahip otomobilin seçkinliğini gözler önüne seriyor. Yıldızlar tarafından kullanılan ve aynı zamanda Fransız Hükümetince de resmi araç ilan edilen bir otomobil. Yirmi yıllık üretim sürecinde Citroën 150’den fazla versiyon sundu. Bunların tümü sergide minyatür model olarak görülebiliyor. Bir fotoğraf galerisi ve film kesitleri, bu modellerin bazılarını ünlü sahipleriyle birlikte hareket halinde veya kameraya poz verirken gösteriyor.

Merak uyandıran, kült objesi olan ve hatta koleksiyon değerine sahip DS, 20’nci yüzyılın aracı oldu. Bugün, yani 21’inci yüzyılda, kendisine bir bilim müzesi olan Cité des Sciences et de l'Industrie’de yer buldu.

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail