Yarışma

2 Kasım 2005 | OTODIZAYN

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

Best Line Tasarım Yarışması

 

Car Styling tarafından bu yıl ilki düzenlenen Best Line Tasarım Yarışması ile ilgili katılım koşulları belirlendi. Aşağıda bu koşulları bilgilerinize sunuyoruz. Siz de özgün tasarımlarınızı gönderin, büyük ödülleri kazanın. Ayrıca bu yarışmada dereceye girenleri pek çok ulusal ve uluslar arası bazda sürpriz bekliyor. Haydi, çalışmalarınızı yoğunlaştırın!

 

Best Line Tasarım Yarışması, iki ayrı kategoride gerçekleştirilecektir. Birinci kategori "Otomobil Tasarımı"nı ikinci kategori "Otomotiv Ürünleri Tasarımı"nı içermektedir.
 

KATEGORİ 1 OTOMOBİL TASARIMI-KATILIM KOŞULLARI

1) Yarışmaya gönderilecek çizimlerin daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ve başka bir yarışmaya katılmamış olması gereklidir. Bu kuralın ihlali halinde jüri, katılımcıyı diskalifiye edecektir.


2) Yarışma amatör ve profesyonel tüm tasarımcılara açıktır.


3) Yarışmaya tek başına veya ekip ya da tasarım stüdyosu adına katılınabilir. Ekip veya tasarım stüdyosu olarak gerçekleşen katılımlarda maddi ödüller ekibe veya stüdyoya verilir. Burs veya kurs benzeri organizasyon ödülleri ise ekip veya stüdyonun kendisinin seçeceği temsilcilere verilir.


4) Tasarımlar, mutlaka kağıt üzerinde olmalıdır. Bu amaçla ya A4 veya A3 kağıda çizilmiş olmalı ya da A4 veya A3 kağıda bilgisayar ortamından çıktı alınmış olmalıdır.


5) Dijital ortamda gönderilen çalışmalar yarışma harici tutulacaktır.


6) Yarışmaya gönderilen tasarımların, tasarımcısına ait bilgilerin de ayrı bir doküman (kağıt çıktısı) olarak gönderilmesi mecburidir. Bu dökümanda tasarımcının adı, soyadı, ikamet adresi, eğitim durumu, iletişim bilgileri(telefon, GSM, mail), fotoğrafı bulunacaktır.


7) Bir başvurunun elimize ulaşmasının ardından herhangi bir ek yazışma gönderilmeyecek ve kabul edilmeyecektir.


8) Yarışmaya birden fazla tasarım ile katılmak serbesttir.


9) Seçme süreci şu şekilde işleyecektir. Ödül kazanacak tasarımlar dahili bir jüri tarafından belirlenir. Car Styling jüriyi yarışma bitiminden önce açıklayıp açıklamama hakkını saklı tutar.


10) Yarışmada dereceye giren tasarımlar Car Stylirg Dergisi’nde yayınlanacaktır. Car Styling yarışma ile ilgili sergi, kitap, kokteyl ve benzeri organizasyon ve uygulamaları yapma tasarrufuna sahiptir. Katılımcılar bu tasarrufa uymakla yükümlüdür.


11) Car Styling gerektiğinde takdir yetkisini kullanarak kategorilerde değişiklik yapabilir.


12) Car Styling vereceği ödülleri tespit etme hakkına sahiptir ve herhangi bir sebep belirtmeksizin ve önceden ihbarda bulunmaksızın ödülleri iptal etme/değiştirme/kapsamını genişletme/sona erdirme hakkını da saklı tutar.


13) Postada yaşanabilecek gecikmelerden ve tasarımların tahrif edilmiş olmasından dolayı Car Styling sorumluluk kabul etmez, bununla ilgili bir ek yazışma göndermez ve kabul etmez.


14) Yapılan başvurular iptal edilemez. Yukarıda sayılan koşullardan herhangi birine uyulmaması halinde başvuru geçersiz olacaktır.


15) Jürinin kararı kesin olacaktır.


16) Yarışmanın başlangıç tarihi 31 Ekim 2005’tir. Yarışmaya son katılım tarihi 31 Mayıs 2006’dır. Bu tarihten sonra elimize ulaşacak tasarımlar yarışma harici tutulacaktır.


17) Tasarımlar, Car Styling Dergisi’nin Muhittin Üstündağ Caddesi Ali Nazım Sokak No: 42 Koşuyolu-Kadıköy/İSTANBUL adresine gönderilecektir.


18) Yarışma ile ilgili burada belirtilmeyen hususlar hakkında bilgi almak için 0212 428 74 03 - 428 74 19 - 327 31 23 numaralı telefonlar veya ugur@carstylingonline.com mail adresi kullanılabilir.

KATEGORİ 2 OTOMOTİV ÜRÜNLERİ TASARIMI
 

1) Bu kategori için de Kategori 1’deki genel kurallar geçerlidir. Bu kurallara ek olarak aşağıda sıralanan şartlara uyulması gerekir.


2) Otomotiv olarak tanımladığımız otomobil ve hafif ticari araçlarda kullanılabilen ve bu araçların standart özelliklerinin dışında yer alan modifiye, dizayn ürün tasarımları kategorinin konusunu oluşturmaktadır. Örnek olarak, direksiyon, kapı kolu, body kit, koltuklar, pedal setleri, paspas, aydınlatma, ön, yan ve arka krom koruma ve basamaklar..vb. sayılabilir.


3) Tasarımların özgün olması gereklidir. Kopya ürünler ve başkalarının ürünlerinden doğrudan ilham alınarak geliştirilen ürünlerle yarışmaya katılanlar jürinin kararıyla diskalifiye edilecektir. Bu konudaki yasal sorumluluklar katılımcılara aittir.

4) Yarışmada dereceye giren tasarımların ürün haline getirilerek pazarlanması amacıyla Car Styling Dergisi, çalışmalar yapabilir. Bu tasarımların ürün olarak pazarlanması halinde tasarımcının hakları ayrı bir sözleşme ile belirlenir. Ancak burada şu hususun bilinmesi gereklidir. Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname gereğince, yarışmaya katılan tüm tasarımcıların yarışmaya katıldıkları, “yeni ve ayırt edici niteliğe sahip” tasarımlarının korunması için Türk Patent Enstitüsü’ne başvurma ve “Endüstriyel Tasarım Belgesi” almaya hakları vardır. Ancak, ödül kazanan tasarımların tüm telif, işleme, patent her türlü kullanım, değişiklik, her surette yayınlama, ticarete koyma ve öncelikli üretim hakları ve bu hakların kullanım tasarrufları Diapozitif/O.Uğur Özoruç firmasına aittir.

5) Yarışmaya katılıp dereceye giremeyenlerin ticari amaçlı kullanımı için tasarımcıların izninin alınması gereklidir. Şu kadar ki, Diapozitif/O.Uğur Özoruç, yarışmaya katılan tasarımlardan uygun gördükleri için tasarım sahibi ile ayrıca sözleşme yapma önceliğini ve hakkını saklı tutar.

6) Bu yarışmaya katılanlar her iki kategoride de bu şartnameyi, katılım koşullarını ve seçici kurul kararlarını kayıtsız şartsız ve peşinen kabul etmiş sayılırlar. İş bu şartnamedeki hususlara aykırılık tespiti ödül alındıktan sonra yapılırsa ödül iptal edilerek iadesi istenecektir.

7) Car Styling Dergisi, Best Line Tasarım Yarışması’nın isim, yürütme, kuralları belirleme ve değiştirme haklarını saklı tutar.
 

BÜYÜK ÖDÜLLER GELİYOR!!!

Car Styling Best Line Tasarım Yarışması’nın her iki kategorisi için de büyük, kaçırılmayacak ödüllerimiz var. Ancak yarışmacılarımızdan bir ay daha süre istiyoruz. Çünkü henüz kesinleştiremediğimiz görüşmelerimiz var. Tüm büyük ödülleri gelecek sayıda okurlarımıza duyuracağız.

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail