Şirket

13 Eylül 2005 | TURKCADCAM.NET

Fotoğrafı büyütmek için tıklayın

%100 Türk tasarımı

 

ASKAM tarafından üretilen yeni kamyon modeli ''Fargo Hi-Ex'' şoför ve yolcu için maksimum konfor için dizayn edilmiş çift yatağı ve yatakların olduğu bölümde en yüksek taban-tavan mesafesi sunuyor. Proje boyunca 70 mühendis 300 bin saat çalıştı.

 

ASKAM tarafından önemli oranda yerli tasarım ve mühendislik katkısıyla üretilerek ilk olarak 2004 Ağustos ayı sonunda düzenlenen İzmir Enternasyonel Fuarı'nda tanıtılan Fargo Hi-Ex, yüksek konfor, geniş kabin ve ekonomik fiyatı ile büyük ilgi gördü.

Gerekli tüm teknik ve mekanik donanım yatırımlarını tamamlayan ASKAM, sadece Ar-Ge için araçla ilgili çeşitli değişik tasarım çalışmalarında kullanılmak üzere 2 milyon dolarlık bilgisayar, yazılım, personel yatırımı gerçekleştirdi. Müşteri beklenti ve ihtiyaçlarını tespit edebilmek için tüm kamyon şoförlerine yönelik "ASKAM Geleceğe Bakış" toplantıları düzenlendi. ASKAM, tüm bu yeniden yapılanmanın sonucu olarak iki yeni araç geliştirdi. İlki uzun yol kategorisinde maksimum konforu amaçlayan tamamen yeni bir araç Fargo Hi-Ex, diğeri ise müşteri beklentileri doğrultusunda altyapısı tamamen yenilenerek pazara sunulan şirket klasiği, şantiye efsanesi AS950 Süper.

Ülkemizde üretilen araçlar içinde iç derinliği en fazla olan, konforun gerektirdiği en son teknoloji ürünü, ergonomik sürücü ve yolcu koltuğu kullanılan ASKAM Fargo Hi-Ex, şoför ve yolcu için maksimum konfor için dizayn edilmiş çift yatağı ve yatakların olduğu bölümde en yüksek taban-tavan mesafesi sunuyor. 292 HP gücünde, sessiz, elektronik kumandalı, seyir kontrollü, Euro 2 standartlarında ve çevreci motoru olan araç, rampaları çıkmada ve inmede, hızlanmada ve yavaşlamada kullanım kolaylığı sağlayan 16 ileri 2 geri vites ile donatıldı. Hi-Ex ayrıca, içinde yer alan klima, buzdolabı gibi aksesuarlarıyla konfor ve kullanım rahatlığı da sağlıyor. En ekonomik yakıt sarfiyatı ile yükü hissetmeden taşıyan Fargo Hi-Ex, konfor ve kesintisiz ulaşım için WC seçeneği sunuyor. ASKAM, Fargo Hi-Ex ile uzun yolları kısaltıyor. Hi-Ex ismi, aracın yüksekliği ve genişliğini vurgulayan High ve Extended kelimelerinin kısaltılması ile oluşturuldu.

ASKAM Kamyon Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Bektaş: "Türkiye'nin ilk kamyon üreticisi şirketiyiz, uzun yıllar boyunca Türkiye'nin en büyük ilk 50 sanayi kuruluşu içinde yer aldık. İlk 3 dingilli araç ASKAM tarafından Türkiye pazarına sunuldu. Şuan 15 ton ve üstü ağır vasıta pazarının yaklaşık yüzde 35'ini oluşturan 8X2, 4 dingilli araçları ilk olarak ASKAM geliştirerek ticari araç kullanıcılarının hizmetine sundu. Bunun gibi daha pek çok ilkimiz var ve bundan sonra daha pek çok ilke imza atmaya ve en kısa zamanda yeniden Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşları içinde yer almaya hazırlanıyoruz." dedi.

ASKAM, Türkiye çapında 58 yetkili satıcı ve 71 yetkili servis ile ticari araç sürücülerine hizmet vermekte olup, 3.5 ton hafif ticariden 40 ton ağır ticariye kadar tüm ticari araç kategorilerinde araç üretiyor ve satışını gerçekleştiriyor. ASKAM yurtiçi satışlarının yanı sıra komple araç olarak şuanda Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Bağımsız Devletler Topluluğu ve Türk Cumhuriyetleri'ne ihracata devam ediyor.

Ayrıca bu ülkeler dışında AB ülkelerinden Almanya ve Avusturya'ya da yan sanayi mamulleri üretip ihraç ediyor. ASKAM, misyonunu "Başta Türkiye olmak üzere hareket alanı olarak tanımladığı tüm pazarlarda müşteri beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmiş, teknolojinin tüm gereklerini yine müşteri ihtiyaçları doğrultusunda üzerinde barındıran; konforlu, çevreye duyarlı araç üretmek ve bu araçları sahip oldukları bu üstün özellikleriyle olabilecek en uygun fiyatla müşterilerine sunmak ve bu araçlarla ilgili bol ve yaygın yedek parça ile 24 saat kesintisiz tamir, bakım ve onarım hizmeti vermek" olarak belirlemiş durumda.

ASKAM HAKKINDA

Kurulduğu günden itibaren faaliyetlerine Chrysler Kamyon İmalat ve Ticaret A.Ş. ticari unvanı ve Dodge-Desoto-Fargo markaları ile devam eden şirket, Amerikan Chrysler ile Alman Daimler Benz birleşmesi sonucu unvan değişikliğine giderek 2002 Ocak ayından itibaren ASKAM unvanını alarak, bünyesinde bulunan Fargo ve Desoto markaları ile üretimini sürdürdü. Haziran 2003'te, Çiftçiler Holding'in şirket hisselerini tek başına devralmasıyla yeniden yapılanma dönemine giren ASKAM, üretim ve ticari faaliyetlerini iki ayrı şirket çatısı altında topladı. Desoto ve Fargo markalarıyla pazara sunduğu kamyon ve kamyonetlerin üretimi Çayırova-Gebze fabrikası ASKAM Kamyon İmalat ve Ticaret A.Ş. tarafından; ticari faaliyetleri, yani tüm yurtiçi, yurtdışı satışlar, pazarlama ve satış sonrası hizmetleri ise ASKAM Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. tarafından yürütülüyor.
 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail