16 Ağustos 2004 | AUTO SHOW

 

 

 

Röportaj: Adrian van Hooydonk

BMW'ye katılmadan önce General Electric Plastics Europe'da çalışan Adrian van Hooydonk'un adını gerçek anlamda  anmaya  başlamamız  aslında   yeni   5   Serisi'nin

tanıtımına kadar gidiyor. Burada firmanın artık tüm markalarından sorumlu tasarım direktörü olan Chris Bangle ile birlikte ön plana çıkan Van Hooydonk, aslında BMW çatısı altında birçok önemli başarıya imza atmış olmasıyla da dikkat çeken önemli bir yetenek. BMW'nin California'da bulunan DesignWorks USA isimli ve Nokia'yla Adidas gibi firmalar için tasarım çalışmaları yapan merkezinin başında yer alan Hollandalının, Bavyeralı firmanın tasarım anlayışına yön veren ve hatta antifanları oluşan Chris Bangle'a gelen darbeleri emecek bir bariyer görevini üstlenecek yeni pozisyonlandırılmasının hem eksi, hem artı yönlerinin de bulunduğu bir gerçek.

 

Mini efsanesinin doğuşunda büyük katkıları bulunan ve 7 Serisi'nin arka bölümünü de tasarlayan Van Hooydonk'un en önemli çalışmasının ise Z9 GT konsepti olduğunu belirtmek gerekiyor. Çünkü bir anlamda mevcut 6 Serisi'nin atası olarak sayılan bu konsept otomobil tam olarak Adrian van Hooydonk'un imzasını taşıyor. BMW'nin 2010'lu yılların ortasına kadar sürecek olan BMW ürün gamını bugünden şekillendirmeye başlayacak öngörüye sahip olan tasarımcı, planlarını ve mevcut modellerle ilgili fikirlerini anlattı.

6 Serisi'nin yollara çıkmaya başlamış olması sanırız en çok sizi mutlu etmiştir. Bu araçta en çok sevdiğiniz detaylar nelerdir?

Bu projenin en başından beri işin içinde olduğum ve araç artık seri üretim haliyle yollara çıktığı için mutlu olduğum kesinlikle doğru. Fakat bu sadece beni değil, biz tasarımcılarla birlikte çalışan mühendislerimizi de mutlu ediyor. Tasarım olarak çok güzel bir işe imza attığımızı düşünüyorum. Akan çizgiler, göz alıcı bir tavan ve her şeye rağmen arka koltuk sırasında sunulan geniş baş mesafesi geceleri rahat uyumamı sağlıyor. Bunun dışında genel tasarıma adapte ettiğimiz yeni tip ön tamponlarla güçlü yüz ifadesi, araca güçlü bir imaj kazandırmanın ötesinde avantajlar sunuyor. BMW olarak ya da BMW'nin tasarımcıları olarak en önemli emellerimizden biri de park halinde bile seksi görünen otomobiller tasarlayabilmek. Bu nedenle tekerlekler ve çamurlukların yumuşak ya da sert hatlı olup olmamaları bizim için çok önemli.

Yeni tasarım anlayışınızı yansıtmak için Z9 konsepti örneğinde olduğu gibi neden hep coupe karoserli araçları tercih ediyorsunuz?

BMW markasının tasarım planlarını yansıtmak için coupeleri biçilmiş kaftan olarak görüyorum. Çalışma alanı ya da yaratıcılık bakımından coupe formatı, sedan ya da hatchback formlara göre çok daha elverişlidir. Bunu genç tasarımcılar için bir öğüt olarak da değerlendirebiliriz.

Eğer coupeler BMW için bu kadar önemliyse yeni tasarım anlayışını neden 7 Serisi gibi tartışmalı bir sedan model ile gün ışığına çıkarmaya başladınız?

Bunun için pazar araştırmalarından yola çıkarak cevap vermem gerek. Bizim için 7 Serisi müşterisi, en fazla ödüllendirilmesi gereken ve öneme ihtiyacı olan pazar bölümünü oluşturmaktadır. Eğer en alttan başlayarak yukarı doğru çıkarsak, yani önce 1 Serisi'ni sonra 3 ve 5 serilerini tanıtıp sonra da 7 Serisi'ni tanıtsak, bu müşteri kitlesinin öncelikli olduğunu hissettirmemiz imkansız hale gelecekti. Eğer 7 Serisi müşterilerinin gönlünü fethedebilirsek sırasıyla 5 ve 3 Serisi müşterilerini de kazanabilecektik. 2003 yılında bir önceki yıla göre yüzde 8.2'lik artışla sadece Amerika nazarında 57 bin 899 adet gerçekleşen 7 Serisi satışları, birçok eleştiriye rağmen doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. 2002 yılına göre yüzde 4.5 oranında artan, Mini ve Rolls-Royce'un da dahil olduğu toplam global grup satışının 1 milyon 104 bin 916 adet olarak gerçekleşmesi, verdiğim ilk örneğin daha rahat anlaşılabilir olmasını sağlayacaktır.

7 Serisi'nin tasarımına yeni bir yön çizmeyi planlıyorsanız bunu nasıl gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz? Ayrıca basın tarafından halen eleştirilen arka tasarım için neler söyleyeceksiniz?

Biz İngiliz lüks otomobil üreticileri gibi klasik tasarım anlayışını yeniden ısıtıp ısıtıp sofraya getirme niyetinde değiliz. Amacımız lüks sınıfta yepyeni bir alan yaratabilmek. Yapacağımız değişikliğin başında profilden bakıldığında daha çok çizgilerin ön planda olacağını söyleyebilirim. LED aydınlatmalı ve gece tasarımı daha ön plana çıkarılan stop lambaları da dikkatleri çekecek. Bununla birlikte aracı yeniden dekore etmeyeceğimizi önemle vurgulamalıyım. 7 Serisi'nin arka tasarımı içinse eski nesil 7 Serisi'nde yapılmış olan bir anlaşılmazlık kargaşasına son vermek istedik. Çünkü hem eski 5 Serisi, hem de 7 Serisi'nin arka tasarımlarının birbirine çok benzemesi nedeniyle yeni modellerde gerçek bir ayrım yapmaya karar verdik. Bunu da yaptığımıza inanıyorum.

 


Ana Sayfa | Tüm Dizaynlar | Haftanın Dizaynları | Dizayn Gönder | Tüm Haberler | Forum | Hakkında | Site Haritası | Reklam Verin | e-mail